GERÇEK KOŞULLARDA SÜRÜŞ

WLTP kılavuzu: Yakıt verimliliği rakamlarına yönelik yeni bir standart.

Tıpkı haritaların yolculuk sırasında kılavuzluk etmesi gibi, araç testi de gerçek koşulları anlama konusunda yardımcı olur. Uydu navigasyon kullanılması ve yolculuk boyunca daha iyi talimatlar elde edilmesi gibi özelliklerle haritaların gelişmesi gibi, yakıt tüketimi ve emisyona yönelik yeni WLTP ve RDE testleri de yeni bir araç satın alırken çok daha net bir tablo sunmaya başladı.
Eylül 2018 itibariyle yeni Avrupa WLTP (Dünya Çapında Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü) standardı yürürlüğe girdi. WLTP, benzinli, dizel, elektrikli ve hibrit araçlar için yakıt verimlilik oranlarını vererek halihazırda kullanılan NEDC (Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü) standardının yerine geçiyor. Böylece yeni bir araç satın alırken gerçek koşullarda tek bir depo (veya batarya) ile elde edeceğinize kıyasla daha iyi bir kilometre bilgisine sahip olabilirsiniz.Benzinli, dizel veya hibrit motorlu (MHEV ya da PHEV) araçlar, hem yakıt tüketimi hem de emisyon rakamları ile sunulur. Elektrikli araçlarda, menzilin yanı sıra enerji tüketimi rakamları da belirtilir. Söz konusu rakamları sunacak testler, Eylül 2018 itibariyle tüm araçlarda gerçekleştirilecektir.


Araçlarımız değişmeyecek. Olağanüstü kapasiteye, PHEV gibi yenilikçi teknolojilere ve ödüllü tasarıma sahip Land Rover araçları, tasarım ve mühendislik açısından en iyi örnekleri sunmaya devam edecek. Yeni rakamlar, motorlarımızın ve güç aktarım elemanlarımızın sağladığı gerçek koşullardaki deneyimi çok daha iyi bir şekilde gösterecek.


Yeni testlerin uygulamaya girmesi motor teknolojisi alanında faaliyet gösteren bir üretim şirketi olarak pek çok alanda gerçekleştirdiğimiz ilerlemeleri çok daha iyi bir biçimde yansıtacaktır. NEDC, en son, modern hibrit araçların ilk neslinin piyasaya geniş ölçüde sunulduğu 1997 yılında güncellenmişti. Bundan yirmi yıl sonra dizel ve benzinli motorlara ek olarak, PHEV, MHEV ve elektrikli araçlar da artık yollara çıktı. NEDC testleri, bu tür araçlar için tasarlanmamıştı. WLTP de bu ihtiyacı karşılıyor.

NEDC’nin yetersizliği, kapsamlı test süreçlerinde ele alındı. NEDC testleri, yaklaşık 20 dakika sürüyordu. Yeni WLTP testi, 30 dakika sürecek ve bu süreçte aracınızı test etmenin yanı sıra fabrikada monte edilmiş aksesuarlar gibi opsiyonel donanımın etkileri de değerlendirilecek.


Söz konusu testler elbette bir başlangıç kılavuzudur. Gerçek koşullarda kullanım, arazi, hava ve sürüş stiliniz gibi çok sayıda faktörden etkilenir. Eylül 2019’da yeni yol testleri uygulanmaya başladığında başka rakamlar da göreceksiniz. Söz konusu rakamlar, nitrojen oksit (NOx) partikülleri ve diğer egzoz emisyonu değerleri ölçümlerini de içerecek.


WLTP, araç satın alırken bilinçli bir karar vermenize yönelik ek bilgiler sağlaması itibariyle NEDC’den ayrılır. Yeni testler daha zorludur ve önceki rakamlara benzer nitelikte sonuçlar sunmayacaktır. WLTP yakıt tüketimi ve karbon dioksit (CO2) rakamları, daha doğru olacaktır; ancak NEDC rakamlarına kıyasla daha yüksek görünecek ve benzer şekilde, elektrikli araçlar da nispeten daha düşük menzile sahip gibi görünecektir.

WLTP TESTLERİNE GEÇİŞ NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?Eylül 2017 itibariyle üretilen tamamen yeni tüm araçlar, WLTP kullanılarak test ediliyor. Ancak, AB bir geçiş süreci başlattı ve buna göre tüm araç üreticileri Eylül 2018 itibariyle önceden üretilmiş araçları da yeni standartları kullanarak test edecek. Yeni standart, AB ülkelerinin yanı sıra İsviçre, Türkiye, Norveç, Lihtenştayn ve İsrail için geçerli olacak.


Ayrıca Eylül 2018’de, bu ülkelerde Gerçek Seyir Emisyonu (RDE) testi de zorunlu hale gelecek. Biz halihazırda EU6d RDE standardının düşük eşik limiti değerlerine uyum sağlamaktayız. RDE testi, partikülleri ve nitrojen dioksit (NO2) emisyonunu doğrudan yolda ölçecek. 2020 itibariyle WLTP ve RDE için yeni test rakamları AB’ye ve diğer ülkelere yeni standart dahilinde iletilecek.

LAND ROVER’I KEŞFEDİN

KUSURSUZ ARACINIZI KEŞFEDİN

ARAÇLARIMIZI KEŞFEDİN

ARAÇLARIMIZI KEŞFEDİN

En yeni ödüllü SUV araçlarımızı keşfedin ve off-road sürüşün heyecanını deneyimleyin.
SORUMLULUK

SORUMLULUK

İşimizi, daima sorumlu ve sürdürülebilir şekilde büyütmeyi hedefliyoruz.
PHEV

PHEV

Güç ve kalitenin bir araya gelerek nasıl rakipsiz bir kapasite yarattığını keşfedin.

DİĞER HİKAYELER

DEF/AdBlue

DEF/AdBlue

DEF/AdBlue nedir? Aracınızda nasıl kullanmalısınız?
BENZİNLİ/DİZEL

BENZİNLİ/DİZEL

Benzinli mi yoksa dizel mi? Sizin için uygun olanı seçin.
SAHİP OLMA

SAHİP OLMA

Bir Land Rover aracına sahip olmanın avantajlarını keşfedin.