ARIZA İKAZLARI

İŞARET
NE YAPILMASI GEREKİR?
Akü şarj göstergesi
Kontak açıldığında, kısaca yanar ve motor çalıştırıldığında söner. Lamba sönmez veya sürüş esnasında yanarsa, akü şarj sistemi ile ilgili bir sorun var demektir. Hemen Land Rover Yetkili Servisi’nden yardım alınız.
Düşük yağ basıncı
Kontak açıldığında, kısaca yanar ve motor çalıştırıldığında söner. Eğer lamba açık kalırsa, yanıp sönerse veya sürüş sırasında yanmaya devam ederse, en kısa zamanda aracınızı güvenli bir şekilde durdurunuz ve derhal motoru kapatınız. Yağ seviyesini kontrol ediniz. Motoru çalıştırmadan önce Land Rover Yetkili Servisi’nden yardım alınız.
Park freni
Park freni doğru şekilde kullanıldığında yanar. Eğer lamba kırmızı yanıp sönüyor veya sarı yanıyorsa, elektronik park freniyle ilgili bir arıza tespit edilmiştir. Park ettiğinizde, aracı güvene almak için park frenine güvenmeyiniz.Hemen Land Rover Yetkili Servisi’nden yardım alınız.
Fren Sistemi
Kontak açıldığında kısaca yanar. Eğer lamba sürüş esnasında yanarsa düşük fren hidroliği seviyesinden veya Elektronik Fren Dağılımı (EBD) sisteminde bir arızadan şüphelenebilirsiniz. Aracı en kısa zamanda güvenli bir şekilde durdurunuz. Ekranda CHECK BRAKE FLUID mesajı görüntülenirse, fren hidroliği seviyesini kontrol ediniz ve gerekiyorsa durdurunuz. Lamba yanmaya devam ederse, Land Rover Yetkili Servisi’nden yardım alınız.
Hava yastığı uyarı lambası
Kontak açıldığında, kısaca yanar ve motor çalıştırıldığında söner. Eğer sürüş sırasında lamba yanıyorsa hava yastığı sisteminde bir arıza vardır. En yakın Land Rover Yetkili Servisi’nden yardım alınız.
Motor Arızası
Kontak açıldığında kısaca yanar. Eğer lamba diğer zamanlarda yanıp sönüyorsa ya da yanıyorsa motor arızası vardır. Yüksek hızlardan kaçınınız ve en yakın Land Rover Yetkili Servisi’nden yardım alınız.
Havalı Süspansiyon Arızası
Havalı süspansiyon sisteminde önemli bir arıza tespit edildi ve yükseklik kontrol edilemiyor. Profesyonel yardım alıncaya ve arıza giderilene kadar yavaş sürünüz. En yakın Land Rover Yetkili Servisi’nden yardım alınız.
Dinamik denge kontrolü (DSC)
Kontak açıldığında, kısaca yanar ve motor çalıştırıldığında söner. Eğer lamba sürüş sorasında yanıp sönüyorsa DSC sistemi etkin demektir. Eğer sürüş sırasında lamba sürekli yanıyorsa DSC sisteminde arıza vardır. Araç yine de sürülebilir ancak DSC sistemi patinaj ya da kayma durumlarında devreye girmeyecektir. En yakın Land Rover Yetkili Servisi’nden yardım alınız.
Lastik basıncı izleme sistemi
Kontak açıldığında kısaca yanar. Lamba sönmez ya da sürüş esnasında yanarsa, lastiklerden biri veya bir kaçı belirgin biçimde inmiş demektir. Aracı mümkün olduğunda çabuk durdurup lastik basınçlarını kontrol edin ve tavsiye edilen basınca kadar şişirin.
HDC Aktif
Kontak açıldığında kısaca yanar. HDC seçili iken ve bazı Terrain Response modlarında sürekli yanar. Eğer lamba yanıp sönüyorsa HDC seçilmiştir fakat kullanım koşulları karşılanmamaktadır (örneğin araç hızı çok yüksektir) ya da HDC kararmaktadır. En yakın Land Rover Yetkili Servisi’nden yardım alınız.
Emniyet kemeri uyarısı
Araç hareket halindeyken sürücünün emniyet kemeri takılı değilse, bir uyarı göstergesi yanacaktır. Uyarı sesi ve göstergesi, ön koltukta bir yolcu olduğunda ve bunun emniyet kemeri takılı olmadığında devreye girecektir. Araç hareket halindeyken sürücünün emniyet kemeri takılı değilse, bir uyarı göstergesi yanacaktır. Uyarı sesi ve göstergesi, ön koltukta bir yolcu olduğunda ve bunun emniyet kemeri takılı olmadığında devreye girecektir.
Düşük tahvil oranı seçili
Düşük tahvil oranı seçildiğinde yanar.