BEN SAUNDERS

En zorlu koşullarda kendisine meydan okuyan kutup kaşifi, kendisinden önceki maceracıları örnek alıyor.

Ben Saunders öncü bir İngiliz kutup kaşifi, yazar ve motivasyon konuşmacısıdır. 2004 yılında, NASA tarafından "Kayıtların başladığı tarihten itibaren görülen en kötü durum" olarak tanımlanan koşullar altında 26 yaşında Kuzey Kutbuna kayakla erişen üç kişiden biri ve en genci oldu.

Ben Saunders

Saunders, 2014'te Tarka L’Herpiniere ile birlikte Kaptan Scott'ın son yolculuğunun rotasını izleyerek Güney Kutbuna gidip döndüğü 1.795 millik yolculuğu tamamlayarak, tarihte insan gücüyle gerçekleştirilen en uzun kutup yolculuğu dünya rekorunu elde etti.

Saunders ve L’Herpiniere, yürüyerek her biri 200 kg ağırlığındaki kızakları çekerken, -46°C kadar düşük bir sıcaklıkta arka arkaya 69 maraton mesafesi aştılar.

Saunders, "Bazı zamanlar kendimizi aşırı soğuk, rüzgar ve platonun rakımının neden olduğu kötü koşullar içinde, günde yarım öğünle zayıflamış ve bu yolculukta olacağını hiç düşünmediğim şekilde hayatta kalma sınırında bulduk." yorumunu yapıyor.

"Tarka ve ben, Kaptan Scott ve ekibinin bir yüzyıl önce gösterdiği dayanıklılık, azim ve cesarete şaşkınlıkla karışık derin bir saygı duyduk."

Saunders, Discovery aracıyla antrenman için ulaşılamayan yerlere giderken, kıyafet zorunluluğu olan yemeklere de katılıyor. "Discovery çok önemli bir araç," diyor. "Sıradan ve basit olmaksızın pratik ve kullanışlı."