KENTON COOL

Everest'in zirvesini 11 kez görmek, bu seçkin dağcının elde ettiği dayanıklılık başarılarından yalnızca biri

İngiliz dağcı ve dağcılık rehberi Kenton Cool, zorlu koşullarda ve güç arazide yaptığı antrenmanlara gidebilmek için Land Rover'a güveniyor.

Kenton Cool

Araç, Everest'e tırmanmadan önce Norveç'te geçirdiği bir haftalık antrenman sırasında kar fırtınası altında kendini kanıtladı. "Terrain Response® ile kar ve mıcır modunu kullanarak dağın eteklerine mümkün olduğu kadar yaklaşmaya cesaret edebildim ve bu sayede ekibim gün ışığının kısa süreyle göründüğü zamanı tırmanarak geçirdi. Bu adım, Everest'i fethetme planlarımıza hazırlanırken kritik bir önem taşıyordu."Cool, sözlerine şöyle devam ediyor: "Ekip, özellikle ısıtmalı direksiyondan elimi çektiğim andan itibaren kimin aracı süreceği konusunda tartışmaya başlıyordu. Buz tırmanışının parmaklar üzerinde etkisi acımasız olabilir, parmakların ciddi biçimde soğuması ve ardından ısınması sonucunda meydana gelen, tırmanıcıların 'Sıcak Ağrı' adını verdiği yakıcı ağrı nedeniyle, soğuk ellerle ısıtmalı direksiyona sarılmak cennette olmak gibiydi.

Ancak, Range Rover Evoque'un sahip olduğu en iyi özelliklerinden biri, kuzey ışıklarını ilk kez görebilmemizi sağlayan panoramik tavandı. Kuzey ışıklarını daha önce hiç görmemiştim; bu görkemli gösteriyi dünyadaki en iyi koltuklardan izledik."