RANGE ROVER, 45 YILLIK MÜHENDİSLİK TEKNOLOJİSİ
KAĞITTAN YAPILMIŞ BİR KÖPRÜ ÜZERİNDE
GERÇEKLEŞTİRDİĞİ NEFES KESİCİ SÜRÜŞ İLE KUTLADI

Land Rover’ın lüks SUV segmentindeki amiral gemisi Range Rover, kağıttan yapılmış bir köprünün üzerinden geçti. Çin’in Suzhou kentinde bulunan bağımsız yapı, sabitleme için herhangi bir yapıştırıcı veya cıvata kullanılmadan beş metre boyunca uzanıyor.
RANGE ROVER, 45 YILLIK MÜHENDİSLİK TEKNOLOJİSİ<br> KAĞITTAN YAPILMIŞ BİR KÖPRÜ ÜZERİNDE  <br> GERÇEKLEŞTİRDİĞİ NEFES KESİCİ SÜRÜŞ İLE KUTLADI

Yıl 2015. Range Rover ailesinin 45. yıl dönümünü ve Range Rover’ın 45 yıllık inovasyon geleneğini kutlamak üzere Land Rover, Çin’de düzenlenen Guangzhou Otomobil Fuarı öncesinde benzersiz bir köprü hazırlattı. 


Su kenarında yer alan ve “Doğudaki Venedik” adıyla tanınan köprüleriyle ünlü tarihi Suzhou şehrinde el işçiliğiyle kağıttan inşa edilen köprünün yapım aşaması üç gün sürdü. Benzersiz köprünün yapımında, alanında uzman İngiliz üretici James Cropper PLC tarafından sağlanan yüksek kaliteli kağıt kullanıldı. 


Nefes kesen sürüş, Land Rover’ın SUV segmentindeki amiral gemisi modelinin imza attığı sektör ilkleri serisinin en sonuncusu olarak tarihe geçti. İlk kez 1970 yılında piyasa sürülen birinci nesil Range Rover, dünyanın ilk lüks SUV modeli unvanını kazanmasının yanı sıra yalnızca iki yıl sonra Orta Amerika’daki Darien Boşluğunu geçen ilk araç olmayı da başardı. 1989 yılında kilitlenme önleyici ABS fren sisteminin kullanıldığı ilk 4x4 modeli olarak bir kez daha tarihe geçen araç, 1992 yılında Elektronik Çekiş Kontrolünü ve elektronik havalı süspansiyonu sektöre tanıttı. 


Aracın 2012 yılında görücüye çıkan dördüncü nesil modeli tamamen alüminyumdan üretilmiş ilk SUV olma unvanını elde etti. Araç, yenilikçi ve hafif alüminyum gövdesi sayesinde geleneksel çelik modellere kıyasla 420 kilograma varan bir ağırlık avantajı sunmayı başardı. 


Aracı köprüden geçirmekle görevlendirilen Land Rover Experience Baş Eğitmeni Chris Zhou, benzersiz yapının hassas dokusunu korumak için çeşitli arazi teknolojilerini kullandı. Range Rover, her türlü araziye uygun benzersiz bir sürüş kapasitesi sunmak için Terrain Response 2 ve All-Terrain Progress Control da dahil olmak üzere bir dizi yenilikçi özellik içeriyor. 


Terrain Response 2 kapsamında, sürücü tarafından seçildiğinde arazide sürüş kapasitesini geliştirmek için sürücüden herhangi bir yardım almadan bir dizi araç ayarını optimize eden otomatik bir mod sunuluyor. 


All-Terrain Progress Control (ATPC), sürücülerin zorlu veya kaygan arazilerde ilerlerken 1 m/sa ile 19 m/sa aralığındaki ayarlanmış bir hızı koruyarak herhangi bir pedal kullanmadan yalnızca aracı yönlendirmeye konsantre olmalarına olanak tanıyor. Her türlü arazide sürüş kapasitesini geliştiren akıllı teknoloji zorlu yüzeylerde yardım sağlamak üzere hem hareketsizken hem de hareket halindeyken devreye alınabiliyor ve geri viteste bile kullanılabiliyor. 


Sektörde bir ilk olan teknoloji, deneyimli arazi sürücüleri için bile zorlu bir yüzey olan ıslak kaygan çim üzerinde yapılan kalkışlarda minimum tekerlek patinajı sağlayarak ve hatta aracı derin kumdan çıkarmayı kolaylaştırarak sürücülere yardımcı olabiliyor. 


Jaguar Land Rover Grup Mühendislik Direktörü Nick Rogers, etkinlik hakkında şu yorumlarda bulunuyor: “Çin, Range Rover için son derece önemli bir pazar konumunda. Bu nedenle, lüks SUV ailemizin 45. yılını kutlamak için mükemmel bir yer seçtiğimizi düşünüyorum. Range Rover’ın gelişmiş hafif gövdesi ve her türlü araziye uygun benzersiz kapasitesi, bu nefes kesici sürüşü mümkün kılan en önemli faktörlerdi.” 


Kağıttan köprünün tasarımcısı sanatçı Steve Messam ise konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “İnsanları taşıyabilecek kadar güçlü kağıt yapılar önceden de inşa edilmiş ancak bu ölçekte bir şey daha önce hiç denenmemişti. Köprü, tıpkı Range Rover gibi mühendisliğin sınırlarını zorluyor. Aracın kemer üzerinden soğukkanlılıkla ve kolaylıkla geçişi gerçek anlamda nefes kesiciydi.” 


Lüks SUV segmentinin en üstün temsilcisi statüsündeki Range Rover, sofistike dış tasarımını arazide sürüş konusunda dünya lideri kapasitesiyle ve oldukça seçkin iç tasarım özellikleriyle birleştiriyor.