ARACINIZDA NASIL OTURMALISINIZ: DOĞRU SÜRÜŞ POZİSYONU

ARACINIZDA NASIL OTURMALISINIZ: DOĞRU SÜRÜŞ POZİSYONU

ARACINIZDA DOĞRU POZİSYONDA OTURMAK BEL AĞRILARINI ÖNLEMEYE VEYA BEL AĞRISINDAN ŞİKAYETÇİYSENİZ AĞRILARI HAFİFLETMEYE YARDIMCI OLABİLİR.


Koltuk, ayna ve direksiyon ayarlarınızın yanı sıra sırt, omuz, dirsek ve uyluklarınızın pozisyonuna dikkat etmek yolculuklarınızda oldukça büyük bir fark yaratabilir.


ARACINIZDA DOĞRU POZİSYONDA OTURMAK

SÜRÜŞ POZİSYONUNUZ NEDEN ÖNEMLİ?


Aracınızda rahat bir şekilde mi oturuyorsunuz? Çoğu insanın direksiyon başında rahat olmadığını biliyoruz.


Bu bilgi, milyonlarca araç kullanıcısının İnternet üzerinden yaptığı aramalar doğrultusunda gerçekleştirilen bir analize dayanıyor.


“Araç koltuk minderi”, “araç içi bel desteği” ve “en konforlu araç koltukları” sözcüklerinin yalnızca Amerika’da bir ay içinde 10.000 kez aratıldığını görüyoruz.


Bu verileri diğer ülkelere ve birden fazla arama motoruna yaydığımızda, çok sayıda sürücünün konfor konusunda sıkıntı yaşadığını fark edebiliyoruz.


Bu, gerçekten de önemli bir konu. Zira, iyi bir sürüş pozisyonu sırt ağrılarını önlemenize yardımcı olabilir. Dahası, halihazırda sırt ağrısı çekiyorsanız aracınızı daha rahat bir pozisyonda kullanmanız ağrıları yönetmenize yardımcı olabilir.


SIKÇA KARŞILAŞILAN BİR ŞİKAYET OLARAK BEL AĞRISI


Bel ağrısı günümüzde büyük bir sorun teşkil ediyor. Dünya nüfusunun ne kadarının bel ağrısından şikayetçi olduğu tam olarak bilinmese de Amerikan Kayropraktik Derneği, insanların neredeyse %80’lik bölümünün hayatlarının bir noktasında bel ağrısıyla karşı karşıya kalacağını tahmin ediyor.


Küresel çapta yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, bel ağrısı diğer tüm hastalıklara kıyasla daha fazla sakatlığa neden oluyor, neredeyse her 10 kişiden birini etkiliyor ve ilerleyen yaşla birlikte daha yaygın görülüyor.


Bardağın dolu tarafına bakacak olursak, bu konu hakkında yapabileceklerimiz bulunuyor ve bunları yapması çok da zor değil.


SIKÇA KARŞILAŞILAN BİR ŞİKAYET OLARAK BEL AĞRISI

ARAÇ KULLANMAK BEL AĞRISINA NEDEN OLABİLİR Mİ?


İngiliz Ulusal Sağlık Hizmetleri, bel ağrısını önlemek için düzenli egzersiz yapmayı, ağır nesneler kaldırırken dikkatli olmayı, vücudu destekleyen bir yatak tercih etmeyi, kilonuza dikkat etmeyi ve oturma pozisyonunuzu kontrol etmeyi öneriyor.


Bu aynı zamanda, iş yerinizde masada otururken, evde dinlenirken ve araç kullanırken pozisyonunuza özen göstermeniz gerektiği anlamına geliyor.


Günümüzde insanların uzun süreler boyunca araç kullandığı dikkate alındığında, durumun önemi net bir şekilde açığa çıkıyor. Gerçekleştirilen bir ankete göre, ABD’deki ortalama bir sürücü yılın tam 18 gününü yolda geçiriyor.


Bunu nüfusun geneline yaydığımızda ortaya daha ciddi bir tablo çıkıyor.


ABD’deki hanelerin yaklaşık %95’ini araç sahipleri oluşturuyor. Birleşik Krallık gibi yüz ölçümü çok daha küçük olan bir ülkede bile hanelerin %77’sinin araç sahibi olduğunu görüyoruz.


Bir başkasının aracını kullanan insanları da hesaba kattığımızda sürücü sayısının aslında daha fazla olduğunu tahmin etmek zor değil.


Birleşik Krallık hükumetinin Ulusal İstatistikler Dairesine göre, 15 milyondan fazla insan işe gidip gelirken bir araç kullanıyor. Bu durum, söz konusu kişilerin sırt, boyun, omuz ve bacak bölgeleri açısından günlük risk altında olduğu anlamına geliyor.


Bu bilgilere ek olarak, Profesyonel Fizyoterapistler Derneğinin verilerine göre, iş aracı kullananların en az yüzde ellilik bölümü geçtiğimiz 12 ay içerisinde bel ağrısından şikayetçi olmuş durumda.


DİREKSİYON BAŞINDA RAHAT BİR POZİSYON BULMAK


Dr. Steve Iley, Land Rover grubunun Medikal Departman Başkanı olarak görev alıyor. Dr. Iley, mesleği gereği araçların sahiplerinin sağlığı üzerindeki etkileriyle yakından ilgileniyor.


Bu ilgi aynı zamanda, direksiyon başındaki sürücüler için mümkün olduğunca rahat bir pozisyon arayışı anlamına da geliyor.


Dr. Iley konu hakkında şu yorumlarda bulunuyor: “İnsanların çevrim içi ortamda tavsiye aramasına şaşırmıyorum. Gerçekten önemli bir konuda bilgi eksikliği olduğunu tespit etmiş durumdayız.”


“Örneğin, halihazırda bel hassasiyeti gibi bir sorunla karşı karşıya olan herkes için koltuk pozisyonunun oturduğunuz ilk andan itibaren büyük önem taşıdığını biliyoruz. Yanlış bir pozisyon, sorunun kısa süre içerisinde şiddetlenmesine neden oluyor.”


Ancak, halihazırda bir sorun yaşamayan insanlar için bile sorunun başlangıcı düşündüğünüzden yakın olabilir.


Dr. Iley bu konuda şunları söylüyor: “Pozisyonu iyi ayarlanmamış bir koltuk, 20 dakikadan uzun süren tüm yolculuklarda sağlık açısından olumsuz etkilere neden olacaktır. Ev ile iş arasındaki mesafelerin uzadığı ve trafiğin daha sıkışık hale geldiği günümüzde, yaptığımız yolculukların neredeyse tamamı bu kategoriye giriyor.”


Yeni teknolojiler çözümün bir parçasıymış gibi görünüyor. Ancak, bunun için elbette doğru kullanılmaları gerekiyor. Range Rover Evoque veya Discovery Sport gibi araçlarda, koltuk ayarı için 20 kademe bulunabiliyor.


Burada farlı bir soru devreye giriyor. Koltuk ayarı için bu kadar çok seçeneğiniz olduğunda size uygun ayarı deneme-yanılma yöntemine gerek kalmadan nasıl bulacaksınız?


ARAÇ KULLANMAK BEL AĞRISINA NEDEN OLABİLİR Mİ?

KOLTUĞUNUZU NASIL AYARLAMALISINIZ?


Bu sorunun yanıtı için sunduğumuz ayrıntılı talimatları takip edin. Adım adım ilerleyen bu süreç, koltuk yüksekliğinin ayarlanmasıyla başlıyor, koltuğun tekerlekle olan mesafesinin ve minder eğiminin ayarlanmasıyla devam ediyor.


Yalnızca birkaç dakikanızı alacak bu işlem sonrasında, koşullarınızda bir değişiklik olmadığı sürece (örneğin gebelik) koltuğunuzu tekrar ayarlamanıza gerek kalmıyor.


Belirli Land Rover modellerinde sunulan hafızalı ayar işlevi, aynı aracı başkalarıyla paylaşanlar için oldukça kullanışlı bir çözüm sunuyor.


Bu araçlarda kullanılan sistemler koltuk ayarlarını üç kişiye kadar hatırlayabiliyor. Bu sayede, eşiniz veya bir iş arkadaşınız aracınızı kullansa bile tek bir düğmeye basarak ayarlarınızı geri almak mümkün oluyor.


Elektronik koltuk kumandalarının çoğu koltuk tabanının dış kenarında yer alıyor.


Aracınızın modeline göre birden fazla ayarlama yapmak da mümkün olabiliyor.


Bu ayarlamalar arasında koltuğu öne/arkaya alma, koltuk yüksekliği, sırtlık açısı ve eğimi, minder yatırma, minder uzunluğu, bel desteği ve yan destek ayarı gibi seçenekler bulunabiliyor.


Duruma iyi tarafından bakacak olursak, aracınızda ister en yeni teknolojiler ister geleneksel türdeki manuel ayarlar kullanılsın, direksiyon başında rahat edebileceğiniz bir pozisyon bulabilirsiniz.


SÜRÜŞ ESNASINDA İHTİYACINIZ OLAN SIRT DESTEĞİNİ ALMAK


Dr. Iley, bu konuda basit bir başlangıç noktası öneriyor:


 İyi bir pozisyonun sırrı, koltuğun tüm bölümlerinin bir vücut parçası ile temas içinde olmasıdır. Ancak hepimiz eski alışkanlıklardan vazgeçmenin zor olduğunu biliyoruz. Doğru pozisyon ilk başta doğal gelmeyebilir.

Hatta bazı insanlar, koltuk her zamankinden daha fazla destek sunduğu için kendilerini tuhaf hissedebilirler. Koltuk sizi öne doğru itiyormuş hissine kapılabilirsiniz. Ancak, bu durum gerekli desteği aldığınızı gösterdiğinden aslında iyi bir şeydir.

Bazı insanlar, oturmanın bir dinlenme pozisyonu olduğunu ve uzun süreler boyunca oturmakta bir sakınca olmadığını düşünebilir. Ancak durum hiç de böyle değildir. Otururken daima vücut desteğine ihtiyacınız vardır. Ayrıca, uzun yolculuklar sırasında düzenli olarak mola vermeniz gerekir.


Dr. Steve Iley
Jaguar Land Rover Medikal Departman Başkanı

DİREKSİYON BAŞINDA RAHAT HİSSETME REHBERİNİZ


Dr. Iley’nin sürüş esnasında mümkün olduğunca rahat hissetmenizi sağlayacak basit ancak kapsamlı rehberini sizlerle paylaşıyoruz.


Güvenliğiniz için koltuk, direksiyon kolonu veya ayna pozisyonlarını yalnızca aracınız hareket halinde değilken ayarlamanın önemli olduğunu lütfen unutmayın. Hareket halindeyken küçük bile olsa ayarlamalar yapmayı denemeyin.


1. CEPLERİNİZİ BOŞALTIN


Yer kaplayan nesneler oturma pozisyonunuzu etkiler. Bu nedenle cüzdanınızı, telefonunuzu veya ev anahtarlarınızı aracın içindeki güvenli başka bir yere yerleştirerek rahat bir pozisyon almaya odaklanın.


1. CEPLERİNİZİ BOŞALTIN

2. DOĞRU AÇILARI BULUN


Ceplerinizi boşalttıktan sonra şimdi sıra kalçalarınızı koltuğun arka kısmına mümkün olduğunca yaslamakta. Koltuğa sıkı bir şekilde yerleşmeniz gerektiğini unutmayın.


2. DOĞRU AÇILARI BULUN

3. GERİYE DOĞRU YASLANIN VE DİK DURUN


Şimdi, tüm sırtınızın koltuk sırtlığı ile temas ettiğinden emin olun. Ardından, koltuk sırtlığını omurganız ve leğen kemiğiniz düz duracak şekilde ayarlayın.


Arkaya doğru kaykılmış veya öne doğru eğilmiş gibi hissetmemelisiniz. Bu pozisyon ilk başlarda alışılmışın dışında gelse de endişe etmeyin.


3. GERİYE DOĞRU YASLANIN VE DİK DURUN

4. UYLUKLARINIZI YASLAYIN


Rahat bir sürüş pozisyonu için uyluklarınız rahat bir şekilde koltuğun üzerine yaslanmış olmalıdır. Herhangi bir noktada basınç hissetmemeniz gerekir.


4. UYLUKLARINIZI YASLAYIN

5. PEDAL MESAFESİ


Pedal mesafesini ayarlamak için koltuğu öne veya geriye alın. Pedallara tamamen bastığınızda dizinizin hafifçe bükülmesi gerekir.


5. PEDAL MESAFESİ

6. HAFİF BÜKÜLMÜŞ DİRSEKLER


Direksiyonu tutarken dirseklerinizin hafifçe bükülmüş olması gerekir. Direksiyona doğru eğilerek kambur durmaktan kaçının.


Direksiyonun pozisyonu ayarlayabilirsiniz ancak paneldeki tüm göstergeleri net bir şekilde görebildiğinizden emin olmalısınız. Çoğu direksiyon kolonunun yüksekliği ve mesafesi ayarlanabilir.


6. HAFİF BÜKÜLMÜŞ DİRSEKLER

7. OMUZLAR TEMAS HALİNDE


Omuzlarınız koltuğa temas ediyor olmalıdır. Aynı durum, direksiyonu çevirdiğiniz sırada da geçerlidir. Dik bir şekilde oturmak (madde 3) bu konuda yardımcı olabilir.


7. OMUZLAR TEMAS HALİNDE

8. BAŞ DAYAMASI YÜKSEKLİĞİ


Baş dayamasını, başınızın üst kısmıyla aynı yükseklikte olacak şekilde ayarlayın. Range Rover Sport SVR gibi bazı araçlarda sunulan spor koltukların baş dayamaları koltuk sırtlığına entegre edilmiş olsa da bu türdeki baş dayamalarının çoğunda başınızı doğru yükseklikte konumlandırabilirsiniz.


8. BAŞ DAYAMASI YÜKSEKLİĞİ

BEL DESTEĞİ


Aracınızda ayarlanabilir bel desteği bulunuyorsa, bu desteği kalçalarınızdan omuzlarınıza kadar eşit bir basınç hissedecek şekilde ayarlayın. Sırt girintisi destek tarafından rahat bir şekilde doldurulmalıdır.


Bel desteği için elektrikli ayar işlevi bulunan araçlarda, öne-arkaya ve yukarı-aşağı ayarlarını kullanarak sizin için en rahat ve en destekleyici pozisyonu bulabilirsiniz.


Manuel bel desteği bulunan araçlarda, en iyi pozisyonu bulmak için koltuğun yan tarafındaki düğmeyi çevirin.


Aracınızda ayarlanabilir bel desteği bulunmuyorsa, bunun yerine bir bel yastığı kullanabilirsiniz. Günümüzde pek çok mağazada satılan bu yastıklar, bazı insanlar tarafından çalışırken rahat bir pozisyonda oturmak için de kullanılmaktadır.


Bel desteği sağlamak için geçici olarak rulo haline getirilmiş bir havlu da kullanabilirsiniz. Her seferinde ruloyu ayarlamanız gerekeceği için bu çözüm çok ideal olmasa da hiç yoktan iyidir.


AYNALARINIZI AYARLAYIN


Dikiz aynısını ve yan aynaları doğru şekilde ayarlayarak boyun gerginliğini önleyebilirsiniz. Dış aynalar yatay ve dikey olarak ayarlanabilir.


Boynunuzu uzatmadan arkadaki trafiği görebiliyorsanız ayarı doğru yapmışsınız demektir.


MOLA VERİN


Sürücü koltuğundaki pozisyonunuz mükemmel bile olsa uzun yolculuklarda mola vermeniz gerekir.


Birleşik Krallık’ta geçerli olan Karayolu Kuralları kapsamında, iki saatte bir on beşer dakikalık molalar vermeniz önerilmektedir.


Mola vermek için kısa süreliğine sağa çekmek yeterli olmayacaktır. Mola için durduğunuzda pozisyonunuzu değiştirmeniz, araçtan inmeniz ve kısa bir yürüyüş yapmanız gerekir.


Direksiyondan uzak geçireceğiniz birkaç dakika size çok iyi gelecek ve aynı zamanda konsantrasyonunuzu yükselterek yolculuğunuzu hem daha güvenli hem de daha rahat hale getirecektir.


SAĞLIK, KONFOR VE GÜVENLİK İÇİN DOĞRU POZİSYON


Araç kullanırken doğru pozisyonda olmak sağlığınız, konforunuz ve güvenliğini için önem taşıyor.


Land Rover’ın ergonomi uzmanları işte tam olarak bu nedenle tüm tasarım süreçlerinin en başından itibaren pedalların, direksiyonun ve koltuğun nihai yerleşimini dikkatli bir şekilde belirleyerek ideal sürüş pozisyonunu elde etmek için çalışıyor.


Discovery, Defender ve Range Rover ailelerinin tüm üyeleri bu anlayış doğrultusunda tasarlanıyor. Model yelpazesinin tamamına buradan göz atabilirsiniz.


Aracınız sürüş için mükemmel bir pozisyon sunmuyor gibi görünse de verdiğimiz ipuçlarını takip ederek kendinize rahat bir pozisyon bulabilirsiniz.


Koltuk, ayna ve direksiyon ayarlarınızın yanı sıra sırt, omuz, dirsek ve uyluklarınızın pozisyonuna dikkat etmenin yolculuklarınızda oldukça büyük bir fark yaratacağını unutmayın.


Giderek daha fazla sayıda sürücünün konfora önem vermeye başladığı dünyamızda size keyifli ve sağlıklı sürüşler diliyoruz.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ARAÇ TUTMASINA KARŞI GELİŞME

ARAÇ TUTMASINA KARŞI GELİŞME

Land Rover, sürücüsüz araçlara, araçta yaşanan mide bulantısını azaltacak yöntemler öğretiyor.


OTONOM ARAÇ TEKNOLOJİSİ İÇİN AKILLI ŞEHİR MERKEZİ

OTONOM ARAÇ TEKNOLOJİSİ İÇİN AKILLI ŞEHİR MERKEZİ

Land Rover, otonom araç teknolojisini test etmek için akıllı şehir merkezi geliştiriyor.


TEMAZSIZ DOKUNMATİK EKRAN

TEMAZSIZ DOKUNMATİK EKRAN

Land Rover ve University of Cambridge iş birliği ile geliştirilen yeni temassız dokunmatik ekran teknolojisi, COVID-19 salgınından sonraki dünyada bakteri ve virüslerin yayılımını azaltmaya ve sürücülerin gözlerini yoldan ayırmamasına yardımcı olacak.