DAHA HAFİF, DAHA HIZLI, DAHA İLERİ:
LAND ROVER’DAN ÇIĞIR AÇAN GELİŞMİŞ KOMPOZİTLER PROJESİ

Land Rover; daha fazla menzil, daha yüksek performans ve daha dinamik bir sürüş sağlamaya yardımcı olacak gelişmiş hafif kompozit araştırmasıyla geleceğin elektrikli araçları için hazırlanıyor.
DAHA HAFİF, DAHA HIZLI, DAHA İLERİ: <br>LAND ROVER’DAN ÇIĞIR AÇAN GELİŞMİŞ KOMPOZİTLER PROJESİ

Dört yıllık bir program olan Tucana projesi, elektrikli araçların yaygın kullanımını hızlandırarak ve hem egzoz emisyonlarını hem de elektrikli güç aktarım elemanlarının enerji tüketimini azaltmak için araçları daha hafif hale getirerek 2023 ve 2032 yılları arasında 4,5 milyon ton CO2 emisyonunun önlenmesine yardımcı olacak.


Araştırma, Land Rover'ın alüminyum ve çelik yerine, yüksek performanslı bataryalar tarafından üretilen artan torku işleyebilen, daha yüksek verimlilik sağlayan ve CO2 etkisini azaltan kompozitler kullanarak hafif araç yapıları ve güç aktarım elemanları geliştirmesine olanak tanıyacak.


karbon fiber

Land Rover, karbon fiber gibi özel kompozitlerin stratejik kullanımı sayesinde araç rijitliğini yüzde 30 artırmayı, ağırlığı 35 kg azaltmayı ve çarpışma güvenliği yapısını daha da geliştirmeyi hedefliyor. Araç gövde ağırlığının azaltılması, araca daha uzun menzil kazandıran daha büyük bataryaların CO2 emisyonunu etkilemeden takılmasına olanak sağlayacak.


Land Rover, araç ağırlığını önemli ölçüde azaltma olanağı sunan gelişmiş kompozitleri kullanarak 2022 yılına kadar prototip Tucana test araçlarından oluşacak bir filo geliştirmeyi planlıyor.


Land Rover’ın öncülüğünde yürütülen konsorsiyum, Warwick Manufacturing Group (WMG), Expert Tooling & Automation, Broetje-Automation UK, Toray International UK, CCP Gransden ve The Center for Modeling & Simulation (CFMS) gibi dünyanın önde gelen akademik ve endüstri ortaklarını bir araya getiriyor.


Elektrikli Performans

Araç yelpazemizde elektrikli kullanıma geçiş süreci devam ederken, son teknoloji ürünü emisyonsuz güç aktarım elemanlarını tamamlayacak yeni hafif gövde yapılarının geliştirilmesi kilit önem taşıyor. Elektrikli araçların çevre açısından gerçek değerinin fark edilmesini sağlayacak olan proje hem bu teknolojinin daha geniş çapta benimsenmesine sağlayacak.

MARCUS HENRY
LAND ROVER ARAŞTIRMA MÜDÜRÜ


Tucana, yeni teknoloji geliştirme sürecinin dijital mühendislik sayesinde nasıl optimize edilebilip hızlandırılabileceğini gösteriyor. Yeni dijital tasarım, geliştirme ve üretim araçlarının kullanımı, emisyonda daha hızlı azalma sağlanmasına yardımcı oluyor.

IAN RISK
CFMS BAŞ TEKNOLOJİ SORUMLUSU


Land Rover araçları için devam etmekte olan elektrikli kullanıma geçiş süreci, toplumları yenilikçi teknolojiler aracılığıyla daha güvenli ve sağlıklı hale getirme misyonunun bir parçası. Artık Range Rover Velar modelinde de sunulan Plug-In Hybrid motor seçeneği ile birlikte Range Rover ailesinin de hibrit motor seçenekleri tamamlanmış oluyor. Land Rover’da Range Rover modelleri dışında Discovery Sport ve Defender modellerinde Plug-In Hybrid motor seçeneği bulunmaktadır.

Tucana Hakkında

Tucana, elektrikli araçların performansını artırmak için daha rijit ve hafif araç yapıları sağlamak amacıyla dünyanın önde gelen akademik ve endüstri ortaklarından oluşan bir konsorsiyumu bir araya getiriyor. Tucana Projesi, maliyet bakımından etkin ve ölçeklendirilebilir dünya lideri karbon fiber kompozit çözümler geliştirerek bu vizyonu gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu sayede proje, elektrikli araçların çevre açısından gerçek değerinin fark edilmesini sağlayarak bu teknolojinin daha geniş çapta benimsenmesine olanak tanıyacak. Tucana projesi bu büyük değişimi, şu anda sektörde tasarım, malzeme ve seri üretim düzeyinde karşılanmayan yapısal performans ihtiyacını ele alarak gerçekleştirecek.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HAFİF AĞIRLIKLI ARAÇ GELİŞTİRMELERİ

HAFİF AĞIRLIKLI ARAÇ GELİŞTİRMELERİ

Land Rover, gelecekte hafif araçlar geliştirmek için havacılık teknolojisini kullanıyor.
OTONOM ARAÇ TEKNOLOJİSİ İÇİN AKILLI ŞEHİR MERKEZİ

OTONOM ARAÇ TEKNOLOJİSİ İÇİN AKILLI ŞEHİR MERKEZİ

Land Rover, otonom araç teknolojisini test etmek için akıllı şehir merkezi geliştiriyor.
YENİ DEFENDER'IN DAYANIKLILIK TESTİ

YENİ DEFENDER'IN DAYANIKLILIK TESTİ

Land Rover, Labrador Yogi ve Yeni Defender'ın da katkıları ile, mühendislere geleceğin araçlarının dayanıklılığını değerlendirmelerine yardımcı olacak benzersiz bir 3D çıktısı köpek patisi geliştirdi.