DİZEL EGZOZ SIVISI/ADBLUE® NEDİR?

DİZEL EGZOZ SIVISI/ADBLUE® NEDİR?


EURO 6, DİZEL MOTORLAR VE SEÇİMLİ KATALİTİK İNDİRGEME: DEF'İN TANIMI, YENİDEN DOLDURULMA YÖNTEMİ VE SIK SORULAN SORULAR

DİZEL EGZOZ SIVISI/ADBLUE® NEDİR?

AdBlue® olarak da bilinen Dizel Egzoz Sıvısı (DEF) zehirli olmayan, renksiz, kokusuz ve alev almayan bir sıvıdır. Aracınızdaki özel bir depoda saklanan sıvı, egzoz gazını temizlemek üzere egzoz sistemine püskürtülür. Seçimli Katalitik İndirgeme (SCR) teknolojisi 2016 model yılı ve sonrasına ait tüm Land Rover dizel araçlarda bulunmaktadır. Egzoz sisteminden yayılan nitrojen oksit (NOx) seviyelerini %90 oranında azaltarak Land Rover’ın EU6 emisyon yönetmeliğiyle uyumlu olmasını sağlar. SCR teknolojisi, yeni nesil katalizöre ek olarak DEF kullanımını da gerektirir.

DEF/ADBLUE® SEVİYELERİNİN DÜŞÜK OLDUĞUNU NASIL ANLAYACAĞIM?

DEF/ADBLUE® SEVİYELERİNİN DÜŞÜK OLDUĞUNU NASIL ANLAYACAĞIM?


DEF seviyesi düştüğünde mesaj merkezinde bir dizi mesaj görüntülenir.

1. İlk mesaj DEF seviyesinin ekleme gerektirecek seviyede olduğunu bildirir.

2. İkinci mesaj SARI renkli bir uyarıyla birlikte görüntülenir ve DEF deposunun yeniden doldurulması gerektiğini belirtir.

3. Üçüncü mesaj DEF deposu boşalana kadar kalan mesafeden geri sayıma başlar, geri sayımın sona ermesinin ardından araç artık çalışmayacaktır.

4. Son mesaja KIRMIZI bir uyarı simgesi eşlik eder; bu simge kalan mesafe sıfır olduğunda gösterilir ve depoya DEF eklenene kadar yeniden çalıştırmanın mümkün olmayacağını belirtir.
AdBlue® DEPOSU NASIL YENİDEN DOLDURULUR?

AdBlue® DEPOSU NASIL YENİDEN DOLDURULUR?


AdBlue® deposu dolum kapağı, sağ tarafta motor kapağının altında yer alır. Daha fazla bilgi için lütfen kılavuzunuza başvurun.
OPEN ALL
DEF/ADBLUE® SEVİYEMİ NASIL KONTROL EDEBİLİRİM?
DEF/ADBLUE® DEPOSUNU HANGİ SIKLIKLA DOLDURMALIYIM?
DEF/ADBLUE® BİTERSE NE OLUR?
DEF DEPOSUNU KENDİM YENİDEN DOLDURABİLİR MİYİM?
DEF/ADBLUE® TEHLİKELİ MİDİR?
DEF/ADBLUE®’YU NASIL SAKLARIM?

EURO 6 NEDİR?

Euro 6, egzoz emisyonunu sınırlayarak araçları doğayla daha dost hale getirmeyi amaçlayan bir Avrupa Birliği Yönetmeliği'dir. Bir yol aracının kilometre başına ne kadar nitrojen oksit (NOx) ve hidrokarbon gazı üreteceği, yönetmelikle sınırlandırılmıştır.

Benzinli ve dizel araçlar, yeni Euro 6 yönetmeliği dahilinde farklı kısıtlamalara tabidir. Dizel araçlar için izin verilen NOx emisyonu seviyesi 80mg/km'ye düşürülmüşken (180mg/km), izin verilen hidrokarbon emisyonu seviyesi de 170mg/km'ye (230mg/km'den) düşürülmüştür. Benzinli araçlar için izin verilen NOx emisyonu seviyesi 60mg/km'de kalırken, izin verilen hidrokarbon emisyonu seviyesi 100mg/km'de kalır.

Land Rover, diğer araç üreticileriyle birlikte, aşağıdaki tarihlerde bu yeni yönetmelikle uyum sağlamakla mükelleftir:

1 Ocak 2015'ten itibaren piyasaya yeni sunulan tüm araçlar, Euro 6 standartlarına uyumlu olmak zorundadır. Bu, Discovery Sport gibi piyasadaki yeni modelleri de kapsar. Satıştaki araçlar, 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle Euro 6 standartlarına uyumlu olmak zorundadır, ancak;
Satışta olan ve üretici tarafından 1 Haziran 2015 tarihinden önce sevkiyatı gerçekleştirilen araçların satışı 1 Eylül 2015’e kadar devam edebilir. Yine de üretici bu durumlarda, kapsam dışında tutulmak üzere başvurmalıdır.

AdBlue® hakkında daha fazla bilgi için lütfen Land Rover Yetkili Servisleri ile iletişime geçin veya Kullanım Kılavuzunuza başvurun.

*AdBlue® seviyesi düştüğünde mesaj merkezinde bir bildirim mesajı görüntülenir. En kısa sürede AdBlue® deposunu doldurun. Tam bir AdBlue® dolum işlemi için Land Rover Yetkili Satıcısı/Yetkili Onarım Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.
Gerekirse AdBlue®, bir Land Rover Yetkili Satıcısı/Yetkili Onarım Merkezinden tedarik edilecek damlatmayan dolum şişeleri kullanılarak tamamlanabilir. Ortalama AdBlue® tüketimi 800km/1 litredir. Ancak tüketim, sürüş stiline, hava ve yol koşullarına bağlı olarak önemli oranda değişiklikler gösterebilir.


AdBlue®, Verband der Automobilindustrie e. V.’nin (VDA) tescilli ticari markasıdır.