BİR KÖPEĞİN HAYATI

Tarih öncesi zamanlarda başlayan ve birlikte sürüş heyecanına uzanan bir dostluk: İnsanoğlunun en iyi dostu köpeklerle olan ilişkimiz medeniyetin kendisi kadar eskiye dayanır, ancak bu dostluğun bize verdiği keyif gerçekten zamanın ötesindedir
BİR KÖPEĞİN HAYATI

"KÖPEKLER MACERA DUYGUMUZU PAYLAŞIR VE HER ZAMAN ARACIN ARKASINA ATLAMAYA HAZIRDIR"

Bu, pek çok köpek sahibinin bildiği ve sevdiği bir sahnedir: Aracınız devrini almış, deposu dolu, bakımları eksiksizdir ve sadık dostunuz, büyük bir hevesle baş sallama hareketinizin yeni bir yolculuğun başlangıcına işaret ettiğini tahmin ederek ayağınızın dibinde mutlu bir şekilde daireler çizmektedir. Bir köpek ile yolculuğa çıkmak, insanlar ve evcil hayvanlar arasındaki ezeli dostluğu en iyi şekilde gösteren, anlaşılması zor günlük aktivitelerden biridir.


Blick Mead

İngiltere'nin güneyinde tarih öncesi çağlara ait Stonehenge anıtı yakınındaki Blick Mead kazı alanında, yakın bir zamanda yapılan keşif, insan ve köpekler arasındaki bu bağın gerçekten ne kadar eşsiz ve eski olduğunun aydınlatılmasına yardımcı oldu. A303 ana yolu yakınlarındaki kazı alanının çamurlu çukurlarında çalışan kazıcılar, toprağa gömülü yanmış kemikler, eski çağlara ait ahşap aletler ve fosilleşmiş yaban öküzü kemiklerinin yanında bir köpek dişine de rastladı.


Bulunan fosilin, tahminen Alman Çoban Köpeği ile aynı aynı büyüklükte bir köpeğe ait olduğu ve bu köpeğin yaklaşık 7.500 yıl önce son istirahat yeri olarak Stonehenge'i seçmiş olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca, yapılan analiz bu gizemli köpeğin 250 mil ötedeki Vale of York'tan su içtiğini de gösteriyor.


Bu bulgu ise köpeğin

Bu bulgu ise köpeğin, Blick Mead'in sığınaklarında sonlanan İngiltere'deki kayıtlara geçmiş en eski yolculuklardan birini yapmak zorunda kaldığı anlamına geliyor. Bu da araştırmacıların olağanüstü bir sonuca ulaşmasını sağladı: köpek büyük olasılıkla bu zorlu yolculukta, tarih öncesi çağlarda sahibi ile birlikte bir av köpeği olarak York'tan Stonehenge'a doğru güneye ilerliyordu. Araştırmacılar, Stonehenge'de bulunan bu dişin, İngiliz tarihinde bir insanın evcilleştirilmiş köpeği ile yürüyüşe çıktığının en eski kanıtı olduğunu söylüyor.


İnsan ve hayvan arasında bir bağ kurulmasına neden olan

İnsan ve hayvan arasında bir bağ kurulmasına neden olan bu ilk yolculuk muhtemelen tamamen pratik bir amaca hizmet ediyodu. Araştırmacılar evcilleştirilmiş ilk köpeklerin, ilkel toplumların yaşadıkları toprakları yırtıcı hayvanlardan ve düşmanlardan koruyarak bekçi köpeği ve av arkadaşı olarak görev gördüğünü söylüyor. Binlerce yıl sonrasına, günümüze geldiğimizde, bu ilişkinin büyük ölçüde değiştiğini görüyoruz. Toplum olgunlaştıkça insan ve en iyi dostu arasındaki bağ da bununla beraber değişim ve gelişim gösterdi. "Köpeği yürüyüşe çıkarmak", bugün bir hayatta kalma aracı olmak yerine dünya çapında yüzlerce milyon mutlu köpeğin ve köpek sahibinin sağlıklı yaşam tarzının ayrılmaz bir parçasıdır.


Son yıllarda araştırmacılar insanlarla köpekler arasındaki bu ilişkinin ne kadar faydalı olduğunu anlamaya başladı. Araştırmalar köpek sahiplerinin daha formda olma, daha düşük kan basıncı ve stres düzeyi gibi sağlıkla ilgili ve sosyal açıdan birçok faydanın avantajından yararlandığını gösteriyor. Asla yargılamayan bir dost olarak, sokakları, açık arazileri veya ormanları birlikte gezdiğimiz köpeklerin, yürüyüşe çıkarmayı teklif ettiğimizde gösterdiği sevginin, biz köpek sahipleri için daha yüksek öz saygı gibi zihin sağlığı açısından önemli faydalar sunduğu görülüyor. Köpek sahiplerinin köpek sahibi olmayan kişilere göre depresyon yaşama olasılığı daha azdır; ayrıca sosyolojik açıdan, köpek gezdiren kişiler, başkaları tarafından arkadaş canlısı ve cana yakın olarak görülür.


Günümüzde yol kat etmek için elbette yalnızca yürümüyoruz

Günümüzde yol kat etmek için elbette yalnızca yürümüyoruz; aracımızla seyahat de ediyoruz. Bu yolculuk, hem köpek hem de sahibi için keyifli zaman geçirme fırsatı sunan bir "sürüş" etkinliği sunuyor ve bir an için olsa dahi günlük çalışma rutininin önemsiz detaylarının yerini heyecan ve macera keyfinin almasına imkan tanıyor. Macerayı doğaları gereği tüm köpek cinsleri sevmiyor olsa da otomobille yolculuğa çıkmak, birçok köpeğin merakını ve yeni şeyler keşfetmeye olan ilgisini artırır ve bu da yeni ve tahmin edilmeyen şeylerden keyif almasına imkan tanır. Araçla yolculuk, dört ayaklı tüm dostlarımız için adeta duyusal bir festivaldir. İnsanlarda bulunan beş milyon koku algılayıcıya kıyasla bazı köpek cinslerinde 200 milyondan fazla koku algılayıcı sinir bulunur. Bu nedenle yolculuk sırasında aracınızın camını biraz açmanız köpeğinizin hayran kalacağı harika yeni izlenimler edineceği bir deneyim sunacaktır.


Aynı durum, köpeğinizin Stonehenge'deki atası ile muhtemelen hâlâ paylaşıyor olduğu bazı içgüdüler için de geçerlidir. Bazı araştırmacıların teorisine göre, köpeklerin hareketli ve sarsıntılı bir aracın kabininde yolculuk etmesi köpeklerde "sürüde arkada olma", en sevdiği sürü üyesi (bu siz oluyorsunuz) ile eş zamanlı hareketlerle yüksek hızda yürüme hissi uyandırıyor, önünden geçen nesneler ise eski dönemlere ait takip etme veya avlama içgüdülerini tetikliyor.


Araçla yolculuk

Araçla yolculuk, hem siz hem de köpeğiniz için bir kaçış fırsatından daha fazlasıdır. Aslında bu yolculuk, köpeğinize bir an için kökü eski zamanlara dayanan ilkel koşullarının mutluluğunu yaşaması için bir fırsat sunar.


Tasmaları ile gezdirilirken

Tasmaları ile gezdirilirken, parkta bir tenis topunun peşinden koşarken veya açık yollara bizimle birlikte araçta yolculuk ederken bile bizi mutlu ederler; bu konuda doğal ve doğuştan gelen bir yeteneğe sahiptirler. Bin yıl sonra köpeklerin böyle bir mükemmelliğe ulaşmaları bizim için bir hediye gibi diyebiliriz. Köpekler eve döndüğümüz her günü, bir kutlamaya çeviriyor. Uyurken tenimize değen soğuk burunları, bir gözümüzü açtığımızda gördüğümüz neşeli bir şekilde sallanan kuyrukları ile bizi yataktan çıkmaya teşvik ediyor. Bize "Yola çıkmaya hazırlanmalısın" mesajını başarıyla veriyorlar ve biz de bir anda hazırlanmaya başlıyoruz. Evinizin yakınlarındaki veya daha uzak yerler olması onlar için hiç fark etmiyor ve yolculuğa çıkma umuduyla büyük bir heyecanla koşuşturuyorlar. Yanımızda uyurken, kırlarda koşarken veya bir sonraki yolculuğumuzda bize co-pilotluk ederken, köpekler macera duygumuzu paylaşır; onların da tıpkı bizim gibi genlerinde macera tutkusu olduğundan, uydu navigasyon sisteminin kapalı olduğunu umarak çamurlu patilerinden habersiz bir şekilde her zaman aracın arkasına atlamaya hazırdırlar.


KÖPEĞİNİZ İLE HAYATIN KEYFİNİ EN İYİ ŞEKİLDE ÇIKARMAK İSTİYORSANIZ, LAND ROVER SİZİN İÇİN EN İYİ ARAÇTIR.

Land Rover mühendisleri ve tasarımcıları, sürekli olarak, köpek sahiplerine yönelik yeni özellikler geliştirmenin yeni yollarını arıyor; heyecan verici gelişmeler yolda. En yeni orijinal Land Rover Gear aksesuarlarını görmek için Land Rover Accessories sözcüklerini aratın


"ARAŞTIRMALAR, KÖPEK SAHİPLERİNİN DAHA FORMDA OLDUĞUNU, DAHA DÜŞÜK KAN BASINCI VE STRES DÜZEYİ İLE HAYATINI SÜRDÜRDÜĞÜNÜ GÖZTERİYOR."


KÖPEĞİNİZ İLE HAYATIN KEYFİNİ EN İYİ ŞEKİLDE ÇIKARMAK İSTİYORSANIZ, LAND ROVER SİZİN İÇİN EN İYİ ARAÇTIR.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YENİ DEFENDER'IN DAYANIKLILIK TESTİ

YENİ DEFENDER'IN DAYANIKLILIK TESTİ

Land Rover, Labrador Yogi ve Yeni Defender'ın da katkıları ile, mühendislere geleceğin araçlarının dayanıklılığını değerlendirmelerine yardımcı olacak benzersiz bir 3D çıktısı köpek patisi geliştirdi.
BİR DEFENDER TUTKUNUNUN HİKAYESİ

BİR DEFENDER TUTKUNUNUN HİKAYESİ

Serkan yalnız, fotoğrafçı-yönetmen ve profesyonel dağ bisikleti sporcusu. Ama en büyük tutkularından biri defender. 1998 model defender’ının yapım hikâyesi de bu tutkunun kodlarını açıklıyor.
LAND ROVER X ELLİOT BROWN

LAND ROVER X ELLİOT BROWN

Land Rover ve Elliot Brown dünyanın en dayanıklı saati için güçlerini birleştirdi.