KIŞIN ARACINIZ İLE YAPACAĞINIZ YOLCULUKLARDA
DİKKAT ETMENİZ GEREKEN ÖNEMLİ DETAYLAR

Zorlu yol ve hava koşullarında araç kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz?
KIŞIN ARACINIZ İLE YAPACAĞINIZ YOLCULUKLARDA <br>DİKKAT ETMENİZ GEREKEN ÖNEMLİ DETAYLAR

Her ne kadar son dönemde satışa sunulan araçlar yeni teknolojilerle donatılmış olsa da kış mevsiminde araç bakımı ve mevsim koşullarına uygun aksesuarlar ile yola çıkmak ayrı bir önem taşıyor. Tüm bunların yanı sıra dikkatli araç kullanımı, aracın teknolojileri ve yol koşulları hakkında bilgi sahibi olmak da üzerinde durulması gereken detaylardan. Şimdi hazırsanız kış aylarında da unutulmaz maceralar deneyimleyebilmeniz için kış sürüşünde dikkat etmeniz gereken detayları 9 maddede sıralıyoruz.


1-Araç Bakımınızı Aksatmayın

Kış mevsimi gelmeden aracınızın kış öncesi kontrolünü yaptırmak hayati bir önem taşıyor. Land Rover'ınız ile yolculuğunuza başlamadan önce en yakın Yetkili Servisimizden servis randevunuzu almayı unutmayın.


Land Rover

2-Lastiklerinizi Kontrol Ettirin

Öncelikle sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü hava koşullarında kış lastiği kullanımı oldukça önemlidir. Bununla birlikte lastik basınçları da diğer önemli faktörlerden biridir. Lastik basıncı, araç yüküne ve yol koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Fazla şişirme olduğunda lastik yüzeyinde bulunan dişler, yol yüzeyine gerektiği gibi tutunamayacağı için yol tutuşu ve kavrama düzeyi zayıflayabilir. Yolculuğunuz öncesi Land Rover'ınız Lastik Basınç Görüntüleme Sistemine (TPMS) bakmayı unutmayın ve aracınız için uygun olan basınçta şişirme yapmayı ihmal etmeyin.


3-Hava Durumunu Kontrol Edin

Hava durumunu kontrol etmeli, buzlanma riskine karşı dikkatli olmalısınız.


4-Acele Etmeyin

Kış ayında özellikle karlı yüzeyde araba kullanırken güvenliği sağlayacak en önemli faktörlerden biri de acele etmemek. Ulaşacağınız lokasyonun süresini olabildiğince geniş tutmak güvenliğiniz açısından oldukça faydalı olacaktır.


Land Rover

5-Hız Kontrolünü Sağlayın

Sabit bir hızda gitmek de karda sürüş yaparken oldukça büyük önem taşıyor. Karda veya buzda araç kullanırken lastikler patinaj yapmaya veya kaymaya başlarsa yol tutuşunu tekrar sağlayana kadar gaz pedalını kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Land Rover'ınızda, kış koşullarında yol durumuna göre aracınızın Kar/Buz (Çimen,Çakıl,Kar) seçeneğini seçerek aracınızı daha güvenli kullanabilirsiniz. Ayrıca düşük çekişli çalıştırmayı aktif ederek olumsuz koşullarda düşük hızda manevra ve kalkış kabiliyetinizi artırabilirsiniz.


6-Eğimlere Dikkat Edin

Yokuş inerken ve çıkarken hız dengesini korumaya oldukça dikkat etmelisiniz. Kaygan eğimlerdeki riskleri minimuma indirmek için bu oldukça önemli bir faktördür. Land Rover’larda yer alan HDC (Hill Descent Control) ile yokuş aşağı inişlerde aracın hızını sabit tutabilirsiniz.


7-Kontrollü Fren Yapın

Özellikle eğimlerde ve virajlarda kontrollü fren yapmak çok önemli. Eğime veya viraja gelmeden önce yavaşlamalı ve fren pedalına kademeli bir şekilde basmalısınız. Yol düzleştikten sonra yine kademeli bir şekilde hızlanmalı ve dönüş yaparken direksiyonu çevirmemelisiniz. Land Rover’larda yer alan HDC (Hill Descent Control) sistemi eğimlerde kontrollü frenler yaparak sürüşünüzü güvenli hale getirir.


Defender Defender8-Görünürlüğe Önem Verin

Yolculuğa başlamadan önce araç sinyalleri ve farlar üzerinde yer alan buzlanmalar veya lekeler var mı kontrol etmeniz önemli. Land Rover modellerinde otomatik uzun far veya sis farının devreye girmesi güvenliğinizi artırsa da lekeli veya kirli olması durumu zorlaştıracaktır. Yanınıza temizleyici, buz çözücü ve kazıma aletlerini almayı unutmayın. Land Rover araçlarda opsiyonel olarak bulunan ön cam rezistansları size her zaman ön camda temiz bir görüş sağlar, ayrıca opsiyonel geri görüş kamera sistemi de zorlu şartlarda size yardımcı olacaktır.


9-Aracınızda Bulundurmanız Gerekenler

Kış sürüşünde alınacak tüm bu önlemlerin yanı sıra aşağıdaki malzemeleri de aracınızda bulundurmanız güvenli bir sürüş sağlamanızda yardımcı olacaktır:


  • Takviye kablolar  • Çekme halatı
  • Fener (yedek pillerle beraber)
  • Ampul kiti ve sigortalar
  • Buz çözücü ve cam kazıyıcı
  • Kar zincirleri (4 çeker araçlarda 4 tekere birden takılmalıdır)
  • İlk yardım seti veya çantası
  • Yüksek enerji veren yiyecek ve içecekler
  • Battaniye


Defender karlı arazide

Land Rover Experience ile Kars’ta Kar Sürüş Etkinliği


Eşsiz bir deneyim yaşarken aynı zamanda yol hâkimiyeti ve yol koşulları hakkında birçok şey öğrenebileceğiniz faaliyetlerden biri de BOM (Borusan Otomotiv Motorsport) Akademi’nin düzenlediği Land Rover Experience Kar Sürüş Etkinliği.


Bu yıl Şubat ayında ikincisi düzenlenen Land Rover ile Kar Sürüş Etkinliği’nde, 10 adet Land Rover Defender’ın farklı zemin ve zorlu hava koşullarında, üstün yol tutuş kabiliyetleri ve teknolojik yenilikleri deneyimlendi. Aynı zamanda coğrafyanın sağladığı doğal güzelliğin de tadının çıkartıldığı etkinlikte yarım günlük konvoy sürüşü ile unutulmaz bir deneyim yaşatıldı.


Adrenalin dolu ve bir o kadar da eğlenceli zorlu parkurlarda araç sürüş deneyimini yaşayacağınız, kış koşullarında güvenli araç kullanmak için bilmemiz gereken önemli ipuçlarını öğreneceğiniz ve Land Rover araçlarının teknolojik özelliklerini yakından deneyimleyeceğiniz bir sonraki Land Rover ile Kar Sürüş Etkinliği ile ilgili detaylar için Land Rover Türkiye ve BOM Akademi Sosyal Medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LAND ROVER İLE İLHAM VERİCİ HİKAYELER - PÜRENLİ YAYLASI

LAND ROVER İLE İLHAM VERİCİ HİKAYELER - PÜRENLİ YAYLASI

Land Rover ile İlham Verici hikayelerdeki ilk konuğumuz Cahit Bey. Cahit Bey’in Pürenli yaylasındaki macerası OneLife Blog’da.
TÜRKİYE’NİN ADRENALİN DOLU ROTALARI

TÜRKİYE’NİN ADRENALİN DOLU ROTALARI

Keşfetme arzusu ve yola çıkmak… Kusursuz bir ikili olduklarına hiç şüphe yok. Az sonra bu tatlı heyecanın dozunu biraz artıracağız. Bu yüzden sizler için, müziğin sesini biraz kısıp yola odaklanmanız gereken rotaları derledik.
MİKROMACERA REHBERİ

MİKROMACERA REHBERİ

İlk Mikromacera’nızı yaşamaya hazır mısınız? Mikromacera’nıza başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli detayı bu içeriğimizden okuyabilirsiniz.