GÜZEL ATLAR ÜLKESİ KAPADOKYA

GÜZEL ATLAR ÜLKESİ KAPADOKYA

Görkemli peri bacalarıyla, gökyüzünde süzülen rengarenk balonlarıyla, muhteşem manzaralara açılan vadileriyle Kapadokya, ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor.

İsmini Pers dilinde Katpatuka, yani Güzel Atlar Ülkesi’nden alan Kapadokya’nın temelleri yüzyıllar öncesine dayanıyor.

Kapadokya’nın büyüleyici yapıları ise volkanik hareketler, yağan yağmurlar ve rüzgarların aşındırma etkisi sonucunda bugünkü halini almıştır.


MEDENİYETİN İZLERİ


MEDENİYETİN İZLERİ


Bizans-Roma İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu ve sonrasında Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü Kapadokya’da, yaşayan tüm medeniyetlerin izlerini görmek mümkün.


Taş Mimarisi ve İşçiliği
Bölgenin tek mimari malzemesi taştır. Volkanik yapısından dolayı önce yumuşak olan ve rahat işlenebilen taş, havayla temas ettiğinde oldukça sert ve dayanıklı bir hale gelmektedir. Hem taş malzemesinin bol olması hem de kolay işlenmesi, bölgede taş işçiliğinin gelişmesini sağlamıştır. Bir gelenek halini alan taş işleme sanatı, mimarilerde olduğu kadar süs eşyalarında da kendini göstermiştir.


Taş Mimarisi ve İşçiliğiVADİLERUÇHİSAR KALESİ


UÇHİSAR KALESİ


Uçhisar Kalesi, bir peribacasıdır ancak onu daha özel kılan bir hikayesi vardır. Kalenin zirvesi Kapadokya’nın kuş bakışı görüleceği bir yerdir. 100 metrenin üzerindeki bu doğal oluşum, M.Ö. 3000’li yıllarda Hititler döneminde savunma kalesi olarak kullanılmıştır.
Roma döneminden beri oyularak içine çok sayıda oda, ev, sığınak, depo, sarnıç ve mezar yapılan kaleye; sayıca fazla ama tehlikeli olmayan basamaklarla ulaşmak mümkündür.


GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ

Asırlarca farklı ırkları ve dilleri tek bir yerde birleştiren Göreme Açık Hava Müzesi, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Binlerce keşişin düşüncelerini kayalara kazıdığı Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde, görmeye değer onlarca manastır, kilise ve şapel bulunmaktadır.


AVANOS SAÇ MÜZESİ

Saç Müzesi, adını içindeki 16 bini aşkın kadın saçı tutamından almaktadır. Kapadokya’nın dokusuna uygun, kayalardan oyulmuş 500 m2’lik bir mağarada, binlerce kadın saçından oluşan müze, 1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Ziyaretçilerin bir gün tekrar gelme ümidiyle saçlarından bir tutam alıp bıraktığı müzede; duvarlar, tavan ve zemin hariç diğer tüm yüzeyler, burayı ziyaret eden farklı kadınlara ait saç tutamları ve üzerlerinde adreslerin yazılı olduğu kağıtlarla kaplıdır. Müzenin sahibi Galip Bey, her yıl saçların içerisinden 10 kişiyi seçip ve onları tekrar Kapadokya’ya davet etmektedir.


ÖZKONAK YERALTI ŞEHRİ
Özkonak Yeraltı Şehri, asırlar önce İdiş Dağı’nın kuzey yamaçlarına, tüf tabakasının en yoğun olduğu vadinin içine yapılmıştır. Şehir, katlar arasında iletişimi sağlayan uzun ve dar deliklerle inşa edilmiştir. Bu delikler o kadar incedir ki; günümüz teknolojisinde bile sırrı çözülememektedir.
4 katlı inşa edilen Özkonak Yeraltı Şehri’nde her kat, başka bir amaca hizmet etmektedir. İlk katta, hayvanların barınması için ahırlar bulunurken; alt katlara inildikçe alan 10 küçük odaya bölünmektedir. Bu odalardan bazıları kiler, bazıları ise düşmana karşı saklanma amaçlı tasarlanmıştır. Katların ve katlardaki mekanların arasına ise girişleri denetlemek amacıyla, üstlerinde avlanma delikleri bulunan 3 sürgü taşı kapatılmıştır. Ayrıca içerisinde 8 kuyu, 3 havalandırma, 4 mezar, şarap ve su depoları bulunan şehir, 10 kilometrelik geniş bir alana yayılmaktadır.

SERAMİK

Kapadokya’ya doğru bir yolculuğa çıkmışken, seramik sanatına değinmemek olmaz. Kapadokya’da seramik sanatının tarihi M.Ö. 2000 yıllarına, bölgede yaşayan Hititlere kadar uzanmaktadır.
Dünyanın ilk ve tek yeraltı seramik müzesine ev sahipliği yapan Avanos’ta, seramik sanatının izleri şehrin genel görünümüne de yansımaktadır.

KEŞFEDİLMEMİŞ ROTALARIN İZİNDE: KAPADOKYA

Keşfedilmemiş Rotaların İzinde’nin yeni durağı, Kapadokya.


Masal diyarını andıran coğrafyasıyla Türkiye'nin en güzel rotalarından biri olan Kapadokya’da düzenlenecek Defender Sürüş Deneyimi, 22-24 Mayıs ve 24-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecektir.


Konvoy sürüşü ile unutulmaz bir deneyim yaşanacağı etkinliğe dair detaylı bilgi almak ve katılım durumunuzu iletmek için BOM Akademi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

bunlar da ilginizi çekebilir

DOĞU ANADOLU’NUN MÜKEMMEL YÜZÜ KARS VE ARDAHAN

DOĞU ANADOLU’NUN MÜKEMMEL YÜZÜ KARS VE ARDAHAN

Kristal kar denince Alp Dağları’ndan sonra akla gelen ikinci yer alan Kars ve 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan Ardahan...Platoları, dağları, vadileri, gölleri, tarihi ve kültürel izleri ile Kars ve Ardahan’a doğru etkileyici bir yolculuğa çıkıyoruz.
MACERASEVER:KAPADOKYA VADİLERİ

MACERASEVER:KAPADOKYA VADİLERİ

Macerasever ekibinden Orkun ve Cüneyt, Defender ile Erciyes Dağı’na ulaştıktan sonra, bisikletleri ile başladıkları ve Sultan Sazlığı’nda kano ile kürek çekerek devam ettikleri Kapadokya yolculuğunun ikinici bölümü, tüm heyecanıyla devam ediyor.
İLKLERİN ŞEHRİ UŞAK

İLKLERİN ŞEHRİ UŞAK

Seyahat rotaları belirlenmeye devam ederken, barındırdığı güzellikleri ve tarihiyle keşfedilmeyi bekleyen Uşak, bloğumuzun konuğu.