LAND ROVER HİKAYELERİ

Özenle bakılan her Land Rover aynı zamanda onu değerli kılan bir geçmişe, hikayeye sahip.
LAND ROVER HİKAYELERİ

17/09/15
Land Rover bir tutkudur.


En çok değer verdiğiniz ilk anlardan, en unutulmaz maceralara kadar... Land Rover ile benzersiz, neşeli, etkileyici ve heyecan verici hikayeler biriktirirsiniz. Mesela ilk kırmızı renkli Land Rover'dan, titizlikle restore edilen ilk üretim modele... .


Klasik modellerin hayranlık verici hikayelerini keşfetmek ve araçlar sahiplerinin yaşamlarına küçük birer pencereden bakmaya ne dersiniz? Hazırsanız başlıyoruz .


> Land Rover'ınız ile yaşadığınız unutulmaz hikayelerinizi bizimle paylaşmak için tıklayın.

MIKE STREET, 1963/64 SERIES II İTFAİYE ARACI


Land Rover Series II İtfaiye Aracı

Land Rover’lara çok genç yaşta ve iş makineleri kiralama şirketinde çalışırken aşık oldum. 1968’de Slough’taydım ve bir gün gaz boru hattı şebekesini inşa ediyorlardı. Orada yeni Land Rover’ları kullanıyorlardı; bana bu araçları 6 ay beklediklerini ve daha fazla alamadıklarını söylediler. Ben de onlara bir tane kiralayabileceğimi söyledim. Bu sayede yerel gazete aracılığıyla 1958 model 2 litre dizel bir araç satın aldım ve onlara kiraladım. Kendi makine kiralama işim böyle başladı ve şimdi çok sayıda Land Rover aracım var.

Bu araç, üretim hattından standart bir Land Rover olarak çıktı, ardından dönüştürme için Carmichael Redwing’e gitti. Bu araçlar 1964’ün başlarında Coventry’de hizmete girdi ve Land Rover’ın her tip dönüştürülmüş aracın satışına yönelik “Hepsi Bir Günlük İş” adlı reklam filminde kullanıldı. Coventry 1979’da bu araçları kullanmayı bıraktı, Bedford’daki LW Vass tarafından satın alındılar...bu araç daha sonra da Bristol yolundaki bir matbaa şirketine satıldı ve orada yenilendi. 1990’lara kadar birçok restorasyon geçirdi ve biz de bir yıl önce satın aldık. Beni bir Land Rover delisi sayabilirsiniz. Bundan başka Series I İtfaiye Aracı, bir tane Series II, bir Series III ve bir Green Goddess aracım var.


AMANDA STRINGER, MODİFİYE EDİLMİŞ 1964 SERIES II A


Modifiye Edilmiş 1964 Series II A

Geçtiğimiz sene eşim ile kutlayacağımız doğum günüm çok önemliydi ve eşim bana “doğum günün için ne istersin?” diye sordu. Ben de ona “her yaz Alplerde uyumaya devam etmek istiyorum” cevabını verdim. Biz de kendi aracımızı kendimiz yaptık. Bu bizim modifiye ettiğimiz 1964 model, eski askeri araç, soft top bir Land Rover. Bu aracı ruhsat tarihi 25 Ekim 1964, yani benim doğum günüm olduğu için satın aldık. Satın aldığımızda 200TDI, disk frenler, hidrolik direksiyon gibi birkaç değişiklik yapılmıştı. Biz de fırın, buzdolabı, tuvalet gibi modern yaşama yönelik kolaylıklarla donattık.


Araç, genellikle tur şirketimizin bulunduğu Fransız-İtalyan Alplerinde kullanıldı, otoyolda da harika bir şekilde yol aldı. Birçok insan karayoluyla ancak bir araca servet harcarsanız seyahat edebileceğinizi söylüyor, aslında tek ihtiyacınız olan iyi bakılmış bir araç, bu sayede istediğiniz yere gidebilirsiniz. Bunun ardından Malta’da bir ada olan Gozo’ya gitmeyi hedefliyoruz ve daha sonra da Tennessee’den Kaliforniya’ya büyük Amerika rotasını yapmak istiyoruz. Sonra da sırada Avustralya var. Land Rover her zaman ailemizin bir üyesiydi, onunla birlikte büyüdük. Bu araç bağımlılık yaratıyorlar.


JAN RICHARDSON, 1958 SERIES II 88” İLK ÜRETİM MODELİ


Land Rover 1958 II 88” İlk Üretim Modeli

Bu model, yaklaşık 120 eski Land Rover araçlarından oluşan Dunsfold koleksiyonuna ait. 1968’de özel bir koleksiyoncu olan Brian Bashall tarafından başlatıldı. Kendisi üretim öncesi ve nadir bulunan Land Rover araçlarını toplamaya başlamış. Bu model 1958’de Series I’in yerini alan çok erken dönem Series II 88” araçlarından biri. Başlangıçta İskoçya, Midlothian’a gönderilmiş, daha sonra aynı yıl Ipswich bölgesinde satılmış ve tamirhane arıza kamyonu olarak kullanılmış. 2011 yılında ise yenilenmiş. Evde en eskisi 1983 model olan başka Land Rover araçlarımız da var ama bu kadar eskisi yok, bunu sürmek heyecan verici.


PAUL ASTON, 1963 SERIES II MOTOR ÜSTÜ KABİNLİ 109


Land Rover 1963 Series II Motor Üstü Kabinli 109

Bu aracı üç yıl önce satın aldım. “Her gün kullanabileceğim, iyi bir Land Rover 90 satın alacağım” diye düşündüm. Daha sonra eBay’e baktım ve alt kısımda “müşterilerin baktığı diğer ürünler...” yazısı gözüme çarptı. Orada bu aracı gördüğümde “bunu istiyorum.” diye düşündüm. Bu 109 modeli Kasım 1963’te Land Rover’dan ayrılmış ve bir itfaiye aracına dönüştürülmek üzere Cornwall’a gitmiş. Bir noktada kamyonete dönüştürülmüş ve Doğu Anglia’da çalışmış. 1988’e kadar yolda kullanım ruhsatı alınmamış. Benim tahminim Fens’deki hava üssünde yol kenarındaki büyük hendeklerden araçları çekmek üzere çalışmış olduğu yönünde. 1990’ların ortasında emekliye ayrılmış ve ben satın almadan önce birkaç el değiştirmiş.


İki haftada bir kullanıyorum ve sürüşü çok eğlenceli. Trafiğe çıktığınızda biraz korkutucu, geri park etmek de biraz zorluyor ama sürekli gülümsemekten kendinizi alamıyorsunuz. Alışverişe götürüyorum ve flaşörler hala çalışıyor. Yani beni markette herkes tanıyor diyebiliriz!.


Küçük bir çocukken Land Rover araçlarımız vardı ve onları her zaman sevdim. Ehliyet sınavımı 18 yaşındayken geçtim ve bir otomobil satın alabilecek duruma gelir gelmez bir Land Rover satın aldım. Land Rover’da bir şey var; bir araçtan çok daha fazlası...


JULIAN PATON, 1948 ÖN ÜRETİM LAND ROVER 16


1948 Ön Üretim Land Rover 16

Bu araç 1948’den itibaren Land Rover fabrikasında hizmet aracı olarak kullanılıyordu. Fabrika içerisinde römorkla parça taşımak ya da çalışanların öğle yemeklerini almak için kullanılıyordu. “Bay Land Rover” Roger Crathorne, fabrikadaki en genç çalışan olarak fabrika içerisinde gezinmek için kullanırdı. Bir arkadaşımla birlikte bu aracın kısmen sahibiyim, ön üretim modeli, 40 aracın 16.sı olduğundan özel bir araç. Bu araçlar tanıtım amacıyla kullanılıyordu ve ilk 40 adet aracın tamamı onları son derece farklı kılan galvanize şasiye sahipti.


Land Rover’lar özel araçlar çünkü macerayı başlatıyor ve insanların neleri başarabileceklerine dair hayal gücünü ateşliyor. İnsanlar bu araçlarla istedikleri yere gidebileceklerinden dört çeker araçları seviyor. Her zaman bir Series I aracım oldu ve tüm boş zamanlarımı onları kurcalamakla geçirdim. Bu modeli, 70. yıldönümü için Kuzey İspanya’ya götürmeyi planlıyoruz. İspanya tarım bakanlığına tanıtım amacıyla gönderilen bir diğer ön üretim araçla birlikte San Sebastian’dan Barselona’ya gideceğiz. Tanıtımın hangi rotada yapıldığını biliyoruz, bu yolu yeniden kat edeceğiz.


> Instagram’da #landroverhikayem hashtag'ine göz atın.

COLIN SARGEANT, 1948 SERIES I 80 İNÇ


Land Rover 1948 Series I 80 İnç

Bu araç ilk kırmızı Land Rover. 1948’in sonunda Derbyshire İtfaiye Hizmetleri tarafından sipariş verildi. Sırayla numaralanmış dört araç vardı ve bildiğimiz kadarıyla bu hala mevcut olan iki araçtan biri. Satın aldığımda geçmişinden haberim yoktu, fakat öğrendiğimiz zaman restore ettiğimizde gelincik kırmızısına boyamaya karar verdik. 1948’de herhangi bir itfaiye donanımına sahip değildi, bu daha sonra yapıldı.


Land Rover’ları off-road amaçlı kullanıyor ve onlarla oynamayı seviyordum. Sanırım olgunlaştıkça daha çok merak eden birine dönüştüm. Artık klasik otomobillere bakmaktan ve onları sergilemekten çok hoşlanıyorum.


PETER STEVENS, 1955 SERIES I 86 İNÇ SAS MODİFİKASYONU


Land Rover 1955 Series I 86 İnç Sas Modifikasyonu

Bu araç kendi türünün tek örneği. SAS için askeri araç olarak tasarlanmış, 1955 tarihli bir prototip. Anladığım kadarıyla 86 inç aks aralığına sahip bir araç yapmışlar ve ardından birkaç yıl sonra sekiz adet 88 inç aks aralıklı araç üretmişler. Bu tek 86 inç model. Sanırım 1950’lerin sonunda Umman’da görev yapmış. 20 yıl çalışmadan durmasının ardından beş yıl önce ben satın aldım ve restore ettirdim. Beni çok etkiliyor çünkü son derece nadir bir Series I modeli. Bu araçları toplamak söz konusu olduğunda 1948 modelinden 2015 modellere kadar 11 adet araca sahibim. Land Rover’ların olağanüstü bir basitliğe sahip olduklarını düşünüyorum. Ne yapmak istediğini söylüyorsun ve araç bunu gerçekleştiriyor, bu kadar basit.


STUART HIBBERD, 1962 SERIES IIA MOTOR ÜSTÜ KABİNLİ 9


Land Rover 1962 Series IIA Motor Üstü Kabinli 9

Land Rover araçlarına 1948 modeli ile aşık olduk. Babam 1951’de çiftliğimiz için bir tane satın aldı. Fabrikada ulusal Land Rover rallileri düzenlenirdi. Ben de 1957’de genç bir delikanlı olarak oraya gittim, ehliyet sınavını geçeli uzun süre olmamıştı. Ordu ve Londra-Singapur Kara dahil olmak üzere 71 yarışmacı vardı… ve ben ikinci geldim. Ertesi yıl yeniden katıldım ve birinci oldum. Tüm Land Rover rallileri ve denemelerini kazanmayı sürdürdüm.


Bu aracı Ocak 1963’te fabrikadan aldık, sonrası havanın çok kötü olduğu bir yıldı. Tüm yollar kapalıydı, tüm kasapları dolaşarak onlara et taşıdım. Daha sonra çiftlikten taşındığımız ve artık ihtiyacımız kalmadığı için sattık. Daha sonra bir gün Land Rover Owner Magazine’e bakarken kaza geçirmiş “son derece yıpranmış” bir Land Rover için verilen bir ilan gördüm. Yakından bakınca bunun benim aracım olduğunu fark ettim. 1995 yılında eve geri getirdik ve restore ettik, şimdi ilk sahip olduğumuz halindeki gibi.


BILL NEWPORT, 1948 ÖN ÜRETİM LAND ROVER 19


1948 Ön Üretim Land Rover 19

Bu ön üretim Land Rover debriyajı bozulana kadar yaşamının büyük bir kısmını Warwick yakınlarında bir çiftlikte geçirdi. Onarım gördüğü ve birkaç yıl arıza kamyonu olarak kullanıldığı yerel bir tamirhanede takas edildi. Ben 2002’de aldım ve ağır hizmet tipi “tropikal” radyatör takma gibi üretim safhasında asla gerçekleştirilmeyen küçük restorasyon detaylarıyla biraz onarım yaptım.
Yaklaşık 1969’dan itibaren Land Rover toplamaya başladım ve off-road sürüşü yapmak için kullanıyordum. O zamanlarda bu sürüşler centilmenlerin yaptıkları denemelerden ibaretti, kendimizi kaptırmıyor, eğlenmeye gidiyorduk. Zamana karşı denemeler değildi, sürüş yeteneği ve beceriye dayalı gerçek testlerdi.
Patlamamış mayınların geride bıraktıklarını temizleyen organizasyonlarla birlikte çalışarak, iç çatışmaların yaşandığı ülkelere 20 yıl boyunca Land Rover tedariki yaptım. Her bir mayın sahası temizleme alanında bulunabilsin diye temel saha ambulanslarına dönüştürmek gibi çeşitli modifikasyon işleri yaptık.
Çok daha fazla Land Rover aracım var, bu bir hastalık gibi. Bir Tickford Station Wagon ve ön üretim araçlarından 24 numaralı olana sahibim. Ayrıca başka çeşitli Series I araçlarım da var. En modern olanı ön üretim modeli helisel yaylı One Ten.


NICK PARR, 1956 107” SERIES I


Land Rover 1956 107” Series I

Bu 107’nin havaalanı pistlerinde kar temizlemek üzere Land Rover tarafından özel olarak üretilen iki araçtan biri olduğuna inanıyoruz. Çok yavaş hareket etmesini sağlayan özel bir vites kutusuyla donatılmış. Uzun zamandır bir 107 modeli arıyordum ve bir tanesine Cornwall’da bakacaktım. Yolda giderken kar küreyiciler hakkında bir yazı okudum ve oraya vardığımda hakkında yazısını okuduğum araçlardan olduğunu gördüm. Tamamen şanstı fakat büyük bir tesadüftü.
30 yıldır Land Rover araçlarla ilgileniyorum. Onları karakterleri yüzünden seviyorum. Gürültülü, esintili, biraz da kokuyorlar ama çok kişilikliler. Bir çok iş de yaptılar, dünya üzerinde aciliyet içeren herhangi bir durum olduğunda haberleri açtığınızda resimde mutlaka bir Land Rover görürsünüz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LAND ROVER İLE İLHAM VERİCİ HİKAYELER - ŞİLE

LAND ROVER İLE İLHAM VERİCİ HİKAYELER - ŞİLE

İlham Verici Hikayeler’in bu seferki konuğu olan Mustafa Berzah, Range Rover’ı ile sıradanlıktan sıyrılıp, sadece anın tadını çıkardığı gününü OneLife Blog’a anlattı.
LAND ROVER İLE İLHAM VERİCİ HİKAYELER - BİR DEFENDER RÜYASI

LAND ROVER İLE İLHAM VERİCİ HİKAYELER - BİR DEFENDER RÜYASI

Üzerinden zaman geçmesine rağmen tüm detayları daha dün gibi hatırlıyorum...
LAND ROVER İLE İLHAM VERİCİ HİKAYELER - KIZILCAHAMAM

LAND ROVER İLE İLHAM VERİCİ HİKAYELER - KIZILCAHAMAM

Kendimi doğa ve macera tutkunu olarak tanımlayabilirim. Land Rover’a olan hayranlığım ile tutkularım birleştiğinde kendimi yollarda sınırları zorlarken buluyorum.