LAND ROVER İLE İLHAM VERİCİ HİKAYELER

 LAND ROVER İLE İLHAM VERİCİ HİKAYELER

BİR OFFROAD MACERASINDAN GEYİK KURTARMAYA


Hikaye: Gürsoy Çayır

Kendimi doğa ve macera tutkunu olarak tanımlayabilirim. Land Rover’a olan hayranlığım ile tutkularım birleştiğinde kendimi yollarda sınırları zorlarken buluyorum. Bu maceralarım esnasında da birbirinden farklı olaylarla karşılaştım. Bunlardan biri de dostlarımla Ankara Kızılcahamam’a doğru çıkarken başıma geldi.


Genelde Defender’ım ile off-road yolculuklara tek başıma çıkarım ancak bu sefer sabah 08.00’de 2 araba toplam 4 kişi yola çıktık. Hava soğuk ve zemin karlıydı. Biraz zaman geçtikten sonra yolda kısa bir mola verip yemek yedik. Ardından Defender’ın karlı ve zorlu yol koşullarındaki performansını deneyimlemek için araçla çevreyi keşfetmeye başladık.

Defender’ımda ek bir donanım ekipmanı olmamasına rağmen asfalt yolların dışında da her yere gidebildik. Bu performansı o koşullarda başka bir aracın verebilmesinin pek mümkün olduğunu düşünmüyorum.


Yaralı geyiğin günvenliği sağlanıyor


Hayvan koruma birimi gelene kadar yaralı geyiğin güvenliğini sağlamak için yanında beklerken.
Arkadaşlarımla beraber çevreyi keşfederken ilerideki ormanın girişinde bir su birikintisinin yakınında son derece büyük bir geyik olduğunu fark ettik. Geyiği görmek ve fotoğrafını çekmek için ilerlediğimiz yoldan sapıp geyiğin olduğu tarafa doğru ilerlemeye başladık. Ben geyiğe odaklanmışken arkadaşlarım geyiği takip eden bir kurt sürüsü olduğunu fark etti. Araçla geyiğin olduğu tarafa doğru gittikçe kurt sürüsü bizim geldiğimizi görüp uzaklaştı.


Sonunda geyiğe ulaştığımızda bacağından yaralanmış olduğunu fark ettik. Aslında giden kurt sürüsünün bizden önce geyiğe ulaştığını o an anladık. Geyik yaralandığı için su kenarına çökmüş dinleniyordu. Uzaktan normal bir geyik gibi gözükse de yanına ulaştığımızda aslında devasa boynuzlara sahip, insanları hayran bırakacak kadar büyük bir geyik olduğunu fark ettim. Onu sakinleştirmek ve ayağa kalkabilecek duruma gelene kadar güvende kalmasını sağlamak için yanında beklemeye karar verdik. Bu sırada geyiğin kaçmamasını umarak tedavi edilmesi için jandarma ile temasa geçtik, onlar da hayvan koruma birimine haber verdiler. Hayvan koruma birimi gelene kadar yaralı geyiğin yanında bekledik. Yarım saat sonunda geyik kendini toparladı ve ayağa kalkarak ormanın içerisine doğru yavaşça uzaklaşmaya başladı.


Land Rover Defender

Land Rover kullanıcısına güven ve güç hissiyatı veriyor. Bunu bu hikayemde bir daha anladım. Defender’ı her yol koşulunda rahatça kullanabilmem sayesinde belki de hayatımda ender görebileceğim bir geyiğe rastladım ve onun güvende olmasını sağladım.