LAND ROVER SERIES II BİR EFSANENİN GEÇMİŞİ

Land Rover’ın tarihinin anlatıldığı “Bir Efsanenin Geçmişi” serisinin ikinci bölümü, Land Rover Seri II ile devam ediyor.
LAND ROVER SERIES II BİR EFSANENİN GEÇMİŞİ

1958 yılına gelindiğinde Land Rover on yıldır üretimdeydi ve Austin Motor Company, Gipsy isimli benzer bir off-road araç üretmeyi planlıyordu. Bu nedenle Seri I’i (sonraki modelin piyasaya çıkarılmasına kadar bu şekilde adlandırılmıyordu) Seri II’ye dönüştürmek için kapsamlı bir değişiklik planlandı. Model 1958 yılında, orijinal modelin on yıl önce ilk kez sahneye çıktığı yer olan Amsterdam Araç Fuarı’nda tanıtıldı.


Daha sonra Range Rover ve Rover SD1 gibi çığır açan tasarımlardan sorumlu olacak David Bache liderliğindeki tasarım ekibi, Land Rover’a ilk kez tasarımını değiştirdi. Altı haftada tamamlanan proje, basit ve işlevsel tasarım detayları beğeni topladı.


Aracın ana formu, sonraki tüm tekrarlarında temel bir özellik olarak kaldı ve özellikle yuvarlak hatları Land Rover’a özgü bir başka tasarım özelliği haline geldi. Seri II’ye ayrıca şasi elemanlarını gizleyen ve aracın işlevsel yönünü daha az vurgulayan daha derin eşikler ve kabinin arka köşelerinde karakteristik eğimli camlar eklendi.

Tasarım altı haftada tamamlanan Seri II, basit ve işlevsel tasarımıyla beğeni topladı.

Benzinli motorda önemli bir yükseltme yapılarak kapasitesi 2286 cc’ye çıkarıldı ve güç neredeyse yarısı oranında artırılarak 77BG’ye yükseltildi. 1957 yılında piyasaya çıkan gelişmiş dizel modelinin tasarımından ilham alan bu çok sevilen motor, 1980’lerin ortasına kadar piyasaya sunuldu. Dizel motor seçeneğine sahip modeli de 1961 yılında Seri IIA modelinin tanıtılmasıyla aynı şekilde 2286cc kapasiteye ve 62BG güce yükseltildi.


1967 yılında Rover’ın 2625cc sıralı altı silindirli benzinli motoru da üretildi. Motor, yaşadığınız bölgenin petrol bakımından durumuna göre 81 ile 85 BG arasında güç sunuyordu. 1969 yılında, o zamana kadarki belki de en çarpıcı görsel değişiklik yapıldı; ön farlar ızgaradan çıkarılarak kanatlara taşındı. Yönetmelikler gerektirdiği bu değişikliklerle tasarım çok daha çekici bir hal aldı.


Land Rover Seri II araçları

Bir Land Rover aklınıza gelebilecek hemen her türlü görevi yapabilir. Seri II de orijinal modelden çok daha fazla gövde stili değişikliği ve dönüşüm yaşadı. Mobil sinemalar ve zırhlı araçlar olarak kullanımının yanı sıra daha sık gördüğümüz ambulanslar ve yangın araçları bunlar arasında yer alıyordu. “Forest Rover” modelinde ağaç gövdelerinin üzerinden geçmek için geniş traktör lastikleri kullanılıyordu ve gerçekten ekstrem durumlar için mühendislik firması Cuthbertson lastikleri paletlerle değiştiriyordu.


1500kg taşıma kapasitesiyle daha uzun bir yük yatağı oluşturmak için ön tekerlekler üzerinde yükseğe ve ileri doğru yerleştirilen kabinle “Forward Control” ilk olarak 1962 yılında tanıtıldı. Bache’nin Land Rover’e özel omuzlu kapılarını ve kabinin eğimli arka camlarını fark edene kadar Land Rover daha çok bir kamyona benziyordu. 1968 yılında İngiliz Silahlı Kuvvetleri için üretilen, çıkarılıp hava yoluyla taşınacak kadar hafif hale gelmesini sağlayan basit ve daha dar gövdeye sahip Lightweight piyasaya çıktı.

Toplamda 13 yıl boyunca yarım milyondan fazla Seri II üretildi.

Modelden yaklaşık 20.000 adet satılmıştı ve Austin Motor Company ve Rover 1968 yılında British Leyland’ı oluşturmak için birleştiğinde üretim sona erdi.


Seri II güçlendi: 1959 yılında 250.000. Land Rover üretim hattından çıktı ve 1966 yılına kadar Solihull’da yarım milyon araç üretildi. Yıllık üretim 1971 yılında her yıl için 56.000 adetle zirveye ulaştı ve toplamda 13 yıl boyunca yarım milyondan fazla Seri II modeli üretilmiş oldu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LAND ROVER SERIES I BİR EFSANENİN GEÇMİŞİ

LAND ROVER SERIES I BİR EFSANENİN GEÇMİŞİ

“Bir Efsanenin Geçmişi” serisi bizi orijinal Land Rover’ın zengin ve benzersiz kökenine taşıyor. 30 Nisan 1948’de piyasaya sunulan, ilk Land Rover modeli Series I ile başlıyoruz.
LAND ROVER SERIES III BİR EFSANENİN GEÇMİŞİ

LAND ROVER SERIES III BİR EFSANENİN GEÇMİŞİ

Land Rover’ın tarihinin anlatıldığı “Bir Efsanenin Geçmişi” serisinin üçüncü bölümü, Land Rover Series III ile devam ediyor.
ORİJİNAL DEFENDER

ORİJİNAL DEFENDER

“Bir Efsanenin Geçmişi” serisi bizi orijinal Land Rover’ın zengin ve benzersiz kökenine taşıyor. Bu bölümde Orijinal Defender’ın detaylarına yer veriyor olacağız.