RANGE ROVER’IN 48 YILI:
HER NESİLDE EŞSİZ TASARIM VE MÜHENDİSLİK

Range Rover, 1970 yılından bu yana tasarım, teknoloji ve mühendislik konusunda öncü bir rol oynuyor. Aşağıdaki videomuzda efsanevi SUV’un geçmişindeki önemli anlara ışık tutuyoruz.
RANGE ROVER’IN 48 YILI: <br> HER NESİLDE EŞSİZ TASARIM VE MÜHENDİSLİK

İki dakika kulağa uzun bir süreymiş gibi gelmese de otomotiv dünyasında bir ikon haline gelen Land Rover’ın başarılarını hatırlamak için yeterli. 1970 yılından bu yana tasarım, geliştirme ve mühendislik konusunda öncü bir rol oynayan Range Rover, lüks SUV modelinin dört nesil boyunca geçirdiği evrimi yalnızca 120 saniye süren benzersiz bir video ile anlatıyor.


Bu çok özel animasyon, SVAutobiography Dynamic modelinin dünya genelinde satışa sunulduğu ve aynı zamanda iki kapılı orijinal modelin 23 yıl önce üretimine son verildiği dönem olan Ocak ayında efsanevi SUV’un geçmişindeki önemli anlara ışık tutmak için hazırlandı.


Ayrıntılı video kapsamında Range Rover’ın, 1970 yılında piyasaya sunulan klasik modelin imza niteliğindeki tasarım özelliklerini günümüzde nasıl korumaya devam ettiğine ve bu özellikleri SVAutobiography Dynamic ile nasıl zirveye taşıdığına yer veriliyor.Serüveni boyunca bir milyonu aşan satış rakamlarına ulaşmayı başaran Range Rover, dünyanın en şık ve sofistike SUV modeli konumuna ulaştı. Düz tavanı, kendine has kaputu, kesintisiz bel çizgisi ve pratik biçimde bölünmüş bagaj kapağı gibi ikonlaşmış özellikler ise çığır açan orijinal modelin izinden gitmeye devam ediyor.


Range Rover’ın hikayesi, kimliğini gizlemek için “Velar” logosunu taşıyan 26 ön üretim modeliyle başladı. İtalyancada “gizlemek” anlamına gelen “velare” sözcüğünden esinlenen “Velar”, aynı zamanda o dönemde şirket tarafından üretilen araçların ön ve arka bölümlerini süsleyen “ALVIS” ve “ROVER” markalarının harflerinden oluşuyordu. Hemen ardından, nesiller boyu gelişimine devam eden ve en yeni temsilcisinin Land Rover’ın Özel Araç Operasyonları (SVO) departmanı tarafından tasarlanan 550 beygir gücündeki SVAutobiography Dynamic modeli olduğu iki kapılı Range Rover Classic piyasaya sunuldu.


Kendine özgü DNA’sı zaman içinde aşamalı bir evrim geçiren Range Rover ikonik bir tasarım statüsüne ulaştı ve her anlamda benzersiz bir araca dönüştü. Range Rover, iç tasarımıyla özdeşleşen evrim anlayışından ve sofistike özelliklerinden tutun, abartısız ancak güçlü dış oranlarına kadar kendi klasmanını yaratıyor. Kesinlikle bir benzeri daha yok.


GERRY MCGOVERN
LAND ROVER BAŞ TASARIM SORUMLUSU

Range Rover, 1970 yılında piyasaya ilk kez sunulduğunda sürekli olarak dört tekerlekten çekiş sağlayan ilk araçlardan biriydi, bu dönemde bu özellik diğer pek çok araçta seçim üzerine kullanılabiliyordu. 1971 yılında Paris’teki dünyaca ünlü Louvre müzesinde sergilenen ilk araç olmayı başaran model “endüstriyel tasarımda örnek bir çalışma” olarak adlandırıldı ve o günden bu yana kendine tasarım ve mühendisliğin en ön cephesinde yer bulmaya devam etti.


Dört kapılı versiyon 1981 yılında tanıtıldı ve hemen arkasından takvimler 1982’yi gösterdiğinde otomatik şanzıman Range Rover’da ilk kez kullanıldı. 1989 yılında kilitleme önleyici fren (ABS) sisteminin kullanıldığı ilk 4x4 modeli olan bu lüks SUV ayrıca 1992 yılında elektronik çekiş kontrolünü ve otomatik elektronik havalı süspansiyonu dünya da ilk kez kullanan SUV modeli unvanını da elde etti.


Mühendislik alanındaki bu ilkler, Range Rover’ın 2012 yılında dünyada tamamen alüminyumdan üretilmiş ilk SUV modeli olmasıyla devam etti. Lüks SUV, 2014 yılına geldiğimizde Land Rover’ın gelişmiş yarı otonom All-Terrain Progress Control (ATPC) teknolojisini (tüm arazilerde otonom hız kontrolü için etkin bir off-road hız sabitleyici) kullanan ilk araç olma ayrıcalığını kazandı.


Videodaki son model olan SVAutobiography Dynamic, V8 motor sahip ve özel kalibrasyonu sayesinde 650 Nm tork üretiyor ve 0’dan 100 km/saate yalnızca 5,4 saniyede ulaşmayı başarıyor. İç tasarımda uygulanan geliştirmeler arasında kontrast dikişleriyle oldukça şık bir görünüm sunan elmas kapitone deri döşeme yer alıyor.


48 yıl önce piyasaya sunulduğu günden bu yana Land Rover’ın amiral gemisi konumunda olan model en iyi lüks arazi aracı olarak haklı bir ün elde etti. Efsanevi SUV’un rakipsiz potansiyeli ve zarafeti, onu dünya çapında kraliyet ailelerinin, iş dünyası liderlerinin, politikacıların ve ünlülerin favorisi haline getiriyor.


Tasarım, mühendislik ve üretim aşamaları İngiltere’de sürdürülen Range Rover, 170’in üzerinde global pazara ithal ediliyor.


RANGE ROVER’IN EVRİMİNİ GÖRSELLEŞTİRMEK İÇİN KULLANILAN MODELLER:


1969   Range Rover Prototipi (Velar)

1970   Range Rover Classic (iki kapılı)

1973   Range Rover Classic (C serisi)

1981   Range Rover Classic (dört kapılı)

2001   Üçüncü Nesil Range Rover (L322)

2012   Dördüncü Nesil Range Rover

2014   Dördüncü Nesil Range Rover Long Wheelbase

2015   Range Rover SVAutobiography

2016   Range Rover SVAutobiography Dynamic

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MODERN KLASİK

MODERN KLASİK

Land Rover, Range Rover Velar'ı tanıtarak 1970 yılına ait ilk Range Rover'a saygısını sunuyor. İlk modeller yeniden hayata döndürülerek kendi sınıfının standartlarını belirleyen bir aracın hikayesinde yeni bir sayfa açılıyor.