LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI

LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI
(BÖLÜM 1)

1948 - 1989

1948’deki kuruluşundan bu yana Land Rover otomotiv tasarımında öncü oldu. 70 yıldır ürettiği önemli araçların anısına Land Rover, 70. yıl dönümünü bir dizi etkinlik ve kutlama ile gerçekleştirdi.


Savaş sonrasının güçlü Seri I modelinden Range Rover lüksü ve Discovery kapasitesine, Land Rover’ın hikayesine önemli katkıları olan araçların kısa tarihini sizler ile bu yazımızda paylaşıyoruz.


Land Rover Series I


İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesinden kısa süre sonra, Rover Genel Müdürü Spencer Wilks, savaş sonrası piyasasında satışları düşen şirketi yeniden canlandırmak için bir plan yaptı. O dönem Rover’ın baş tasarımcısı olan kardeşi Maurice’e tarımsal kullanım için bir araç tasarlama görevini verdi. Böylece lüks araç piyasası düzelene kadar ihtiyaç duydukları geliri elde edebileceklerdi.


Anglesey’de Red Wharf Körfezi’nin kumsallarında, Wilks kardeşlerin Seri I için oluşturduğu taslak, Land Rover tarihi için en önemli anlardan biriydi.


Defender Yılı olan 2015’te, Anglesey Red Wharf Körfezi kumsalındaki çizimin bir kopyası oluşturuldu.

“Defender Yılı” olan 2015’te, Anglesey Red Wharf Körfezi kumsalındaki çizimin bir kopyası oluşturuldu


1947’de, Maurice ve mühendis Arthur Goddard, sonunda “Land Rover”a dönüşecek aracın prototipini yarattı. Dönemin Jeep’lerinde yaygın bir şekilde bulunan, merkezi direksiyon pozisyonu bu prototipte ön plana çıkarıldı. Birmabright adlı alüminyum alaşımından elde edilen şasiye sahip bu direksiyon sayesinde, savaş döneminde az bulunan çelikten tasarruf etmek amaçlandı. Ordudan artakalan kokpit boyasından faydalanmaları dolayısıyla açık yeşil, hem prototipin hem de üretilen araçların rengi oldu.


Bir yıl sonra, 1948 Amsterdam Araç Fuarı’nda, “Land Rover” dünyaya tanıtıldı. 3 kapılı ve kutu gibi tasarımda, tarımsal kullanım amacına uyan 50BG 1.6 litre motor, 80 inçlik aks aralığı, kanvas tavan ve daimi dört çeker sistem ön plana çıkarıldı. Fiyatı ise 450£’du. Sonradan “Seri I” olarak adlandırılan serinin üretimi de aynı yılda başladı ve 1949 yılı sonuna kadar 8.000 adet Seri I satıldı.


Restore edilmiş, 1948 üretim öncesi Seri I

Restore edilmiş, 1948 üretim öncesi Seri I


O dönemde birçok insana göre, tarım sektöründe tercih edilen araçları oluşturan Seri I, tasarım olarak 1954’e kadar değişikliğe uğramadı. 1954’te aks aralığı 80’den 86 inçe çıkarıldı ve 107 inçlik “pikap” tarzı bir model daha piyasaya sunuldu. 107 inçlik aks aralığı olan “Station Wagon” ile, 1955 yılında ilk beş kapılı model piyasaya sunuldu.


1958’de Seri II’nin piyasaya sunumuna kadarki sürede, Seri I başarısını kanıtladı.


Restore edilmiş, 1948 üretim öncesi Seri I

Restore edilmiş, 1948 üretim öncesi Seri I


70. yıl dönümü kutlamalarının bir parçası olarak, Jaguar Land Rover Classic Works, çok özel bir restorasyon projesi üstlendi. 1948 Amsterdam Araç Fuarı’nda, Seri I’in piyasaya sunumunda önceki üç adet üretim öncesi araç tanıtıldı. Ancak bunlardan bir tanesinin nerede olduğu yakın bir zamana kadar bilinmiyordu. 1960’lardan beri kayıp olan araç, 20 yılının en iyi zamanlarını Galler’de bir arazide geçirdikten sonra bir restorasyon projesi için satın alındı. Sonra yine üretildiği yer olan Solihull’a fazla uzak olmayan bir bahçede, tamamlanmamış bir şekilde bırakıldı.


Land Rover Classic Works, bu orijinal Seri I aracını büyük bir ustalıkla restore etti

Land Rover Classic Works, bu orijinal Seri I aracını büyük bir ustalıkla restore etti


Land Rover Classic ekibi, içinde bulunduğumuz yıl boyunca bu aracı restore edip eski ihtişamını geri getirmek için titizlikle çalışarak aracın dünyaya tanıtılmasından bu yana geçen 70 yıla saygısını sunuyor.


Range Rover


1950’lerin başlarında araştırmalara başlayan Rover, var olan Seri I araçlarından daha geniş araçlar tasarlamak istedi. Charles Spencer King ve Gordon Bashford 1967’deki ilk prototipi oluşturmadan önce “Road Rover” ve benzeri projeler başlatılsa da başarısızlıkla sonuçlandı. Bu prototiplerin tasarım evrimi süresince, 1969-1970 arasında “Velar” adı altında 26 aracı geliştirildi. “Velar” ismi “örtülü” anlamına gelen Latince kelime “velare” kökünden geliyor. Bu isim, tasarımı gizli tutmak için o dönem çok çaba harcadıklarını da gösteriyor.


1970’teki piyasaya sunumdan önce, yolda bir Velar

1970’teki piyasaya sunumdan önce, yolda bir “Velar”


Sonunda, 1970’te araç asla unutulmayacak “Range Rover” adıyla müşterilerin beğenisine sunuldu. 130BG V8 motor gücü ve şık üç kapılı tasarımı tamamlayan daimi dört çeker sürüş deneyimi yaşatan bu aracın satış fiyatı 1.998£ oldu. Hem stil hem dayanıklılık bir arada.


Günümüzde itibar sahibi Land Rover, o dönemin şartlarında nadir rastlanan yol performansı kalitesini sahip olduğu kapasiteyle birleştirerek İngiliz basınının övgülerini kazandı. Land Rover tarafından Seri I ve ardından Seri II ve III’te sunulmayan iç tasarım lüksü, bugün de olduğu gibi, Range Rover’ın o zamana kadarki tasarımının temelini oluşturdu.


Orijinal Range Rover 1970 yılında piyasaya sunuldu

Orijinal Range Rover 1970 yılında piyasaya sunuldu


İlk neslin yerini 1994’te ikinci nesil almadan önce, “Range Rover Classic” piyasaya sunuldu. Dört kapılı Range Rover tasarımının sunulması bundan 11 yıl önceydi. İkinci nesil, öncekinden daha fazla özellik ve teknoloji barındırmasının yanı sıra daha da fazla lüks sundu. O dönem için son teknoloji olan ve ilk kez opsiyonel olarak sunulan uydu navigasyonu, bunu kanıtlayan özelliklerden biri.


Tüm bu yılların ardından Range Rover bugün de lüks, tasarım ve teknoloji konusunda liderliğini korumaya devam ediyor. 2017 Eylül ayında, Plug-In Hybrid Elektrikli Araç (PHEV) teknolojisi hem Yeni Range Rover hem de 2018 üretimi Yeni Range Rover Sport olmak üzere Land Rover araçlarda ilk kez kullanıldı.


Yeni Range Rover Plug-In Hybrid Elektrikli Araç (PHEV)

Yeni Range Rover Plug-In Hybrid Elektrikli Araç (PHEV)


Discovery


1980’lerin ortalarında Land Rover, klasik Range Rover ve sonradan Defender olarak adlandırılan Ninety/One Ten arasındaki boşluğu kapatacak, kullanışlı bir araç geliştirmek istedi. Böylece “Project Jay”in doğdu.


“Project Jay”, Land Rover’ın geleceği için büyük önem taşıyordu. Tasarım ekibine verilen görev, Ninety/One’ın güçlü kapasitesine ek olarak Range Rover’ın yeni ve daha küçük rakiplerini geride bırakacak iç tasarım konforunu da sunacak bir araç tasarlamaktı.


Discovery 1

Discovery 1


Discovery 1989’da, Frankfurt Araç Fuarı’nda müşterilerin beğenisine sunuldu. İkonik “Discovery” ismi, “Highlander” ve “Prairie Rover” gibi diğer seçenekler arasından seçildi. Basamaklı tavanı, ters C sütunları ve istiridye şeklindeki kaputuyla, anında tanınabilen bir tasarım haline geldi. Range Rover’la boy ölçüşebileceğini göstermek için Discovery, başlangıçta beş kapılı değil üç kapılı olarak piyasaya sunuldu. Aracın içi, günlük aile hayatı için uygun konforu sunarak 1989’da İngiliz Tasarım Ödülü de dahil olmak üzere son derece olumlu eleştiriler aldı. Beş kişilik olan koltuklara, iki adet ek katlanır koltuk dahil etme seçeneği de vardı.


Discovery’nin çok yönlülüğünün bir diğer önemli özelliği de römork çekme kapasitesiydi. Yıllar geçip Discovery ilerlemesine devam ederken, römork çekme aracın önemli özellikleri arasında yerini korudu ve sonraki versiyonlarında modele birçok ödül kazandırdı. Öne çıkan özellikleri, onun “savaşçı” bir araç olarak tanımlanmasını sağladı.


Discovery 1

Discovery 1


Hem yolda hem off-road sürüşte sunulan teknolojileri ve sürüş yardımlarıyla Discovery, Land Rover’ın amiral gemilerinden biri oldu. Discovery 3’te kullanılmaya başlanan, oldukça beğenilen Terrain Response sistemi, Discovery’nin off-road kabiliyetini güçlendirdi ve sonrasında tüm Land Rover araçlarında sunuldu. Sürücüye sürüş yapılacak araziyi seçme imkanı sağlayan Terrain Response sistemi, seçilen zemine göre motor yönetimi, vites seçimi, diferansiyel kontrolü, sürüş yüksekliği seçimi dahil olmak üzere aracın sistemini elektronik olarak yapılandırır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan sistemlerden Çekiş Kontrolü, Elektronik Fren Dağıtımı ve Yokuş İniş Kontrolü ilk olarak Discovery’de kullanıldı.


1940’larda Series I prototiplerinin test edildiği pistlerin bulunduğu Warwickshire’daki Packington Estate, Land Rover tarihinin birçok önemli olayına sahne oldu. 2016 Eylül ayında beşinci neslin piyasaya sunulmasıyla Discovery’nin en büyük değişimi burada gerçekleşti. Discovery şu an önceki modellerine göre daha şık bir tasarıma sahip. Fakat ters C sütunları, ikonik basamaklı tavanı, istiridye şeklindeki kaputu ile bilinen “savaşçı” duruşu, bugün de orijinal Discovery ile aynı özellikleri taşıyor.


Discovery, 2016 yılında Packington Hall’de piyasaya sunuldu

Discovery, 2016 yılında Packington Hall’de piyasaya sunuldu


Bu üç araç, Land Rover Tarihi’nin ilk 41 yılının şekillenmesine katkıda bulundu. İkinci bölümde dünyanın ilk kompakt lüks SUV’u ve en yeni ve devrim niteliğindeki tasarımlarıyla off-road efsanesinin etkisini keşfedeceksiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI (BÖLÜM 2)

LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI (BÖLÜM 2)

Land Rover tarihinin ilk 41 yılında, engebeli her türlü arazide kullanılan araçların yanı sıra yolda sürüş lüksü ve kalitesine yeni bir standart getiren araçlar da üretildi.
LAND ROVER SERIES I

LAND ROVER SERIES I

“Bir Efsanenin Geçmişi” serisi bizi orijinal Land Rover’ın zengin ve benzersiz kökenine taşıyor. 30 Nisan 1948’de piyasaya sunulan, ilk Land Rover modeli Series I ile başlıyoruz.
DÖRT DAKİKADA LAND ROVER’IN PHEV TEKNOLOJİSİ

DÖRT DAKİKADA LAND ROVER’IN PHEV TEKNOLOJİSİ

Eylül 2017’de Land Rover hem Range Rover hem de Range Rover Sport modellerinin Plug-In Hybrid elektrikli (PHEV) motor seçeneğiyle sunulacağını duyurdu. Bu, tüm Land Rover araçları için bir ilk oldu.