LAND ROVER SERIES III BİR EFSANENİN GEÇMİŞİ

Land Rover’ın tarihinin anlatıldığı “Bir Efsanenin Geçmişi” serisinin üçüncü bölümü, Land Rover Seri III ile devam ediyor.
LAND ROVER SERIES III BİR EFSANENİN GEÇMİŞİ

Seri III 1971 ile 1985 yılları arasında üretildi. Aracın üretimi İngiliz araç sanayinin ve Birleşik Krallık ekonomisinin ve global ekonominin en karanlık günlerine denk geldi. Seri III’ün, 1960’lı yıllardaki daha güçlü ekonomik zamanlarda bir önceki modelin elde ettiği satışlara yakın bir satış rakamına ulaşması, Land Rover’ın dayanıklılığı ve küresel cazibesinin bir kanıtıydı.

1979 yılında, kült bir klasik olan Seri III Stage I V8 doğdu. Motor 91BG ile mütevazi bir güç sunarken güçlü bir torka sahipti; bu da off-road tutkunlarının kalbini kazandı.

Aracın kendisi bu sefer radikal olarak değiştirilmemişti. Seri II ve III arasındaki en belirgin fark, kalıplı bir ızgaranın eklenmesi ve iç tasarımın düzenlenmesiydi. Seri III’ün yeni iç tasarımı biraz daha sade bir ön panele sahipti ve göstergeler panelin ortasından kaldırılarak doğrudan sürücünün önüne yerleştirildi. Ayrıca bu model, opsiyonel dış hava ısıtıcısına sahip ilk Land Rover modeliydi.


Kalıplı ızgarası ve olağanüstü kapasitesiyle Seri III daha geniş bir kitleyi cezbetmeye başladı

Kalıplı ızgarası ve olağanüstü kapasitesiyle Seri III daha geniş bir kitleyi cezbetmeye başladı


1979 yılında önemli birtakım gelişmeler yaşandı ve orijinal Range Rover’dan herkesin bildiği yaklaşık 3,5 litrelik motorla donatılmış kült klasik Seri III Stage I V8 doğdu. Motor, Range Rover’ın 135BG gücüne karşın mütevazi bir 91BG gücüne düşürüldü. Ancak off-road tutkunların çok daha fazla hoşuna giden büyük bir torkla donatıldı. Stage I’de ayrıca, daha büyük motorun sığabilmesi için uzatılan kaput ve gömme ön kısım da tanıtıldı.

Dönüm noktaları devam etti; 1976 yılında, metalik yeşil boyalı ve velur kaplamalı 88 inçlik bir Station Wagon olan bir milyonuncu Land Rover üretildi..

V8 ayrıca 1972 yılında açıklanan yeni Forward Control’da kullanıldı. Bu, topçu sınıfına ait bir donanım tipi olan havan toplarını taşımak için tasarlanmış askeri bir araçtı. Tasarım, kabini ön tekerleklerin üzerine yerleştirilmiş, 60’lı yıllarda tasarlanan ticari Forward Control’un tekrarıydı. Güçlü ve güvenilir bir model olan bu araç, taşıma kapasitesine ithafen ona Bir Tonluk adını veren askerler arasında oldukça popülerdi.


1988 yılında HM Sahil Güvenlik’e teslim edilen Land Rover Seri III 1988 yılında HM Sahil Güvenlik’e teslim edilen Land Rover Seri III

1988 yılında HM Sahil Güvenlik’e teslim edilen Land Rover Seri III
Açılır Tavanlı araçlar

Land Rover Seri III
Land Rover araçlar, günlük aracı olarak da popüler olmaya başladı. Aracın kapasitesinden ödün vermeden konfor arayışı, sonraki Land Rover tasarımlarının odak noktası olacaktı. Ancak trend 1982 yılında piyasaya çıkarılan, tüvit koltuklar ve renkli camlar gibi küçük iyileştirmelerin yapıldığı Seri III “Country” versiyonuyla başladı.Dönüm noktaları devam etti; 1976 yılında, metalik yeşil boyalı ve velur kaplamalı 88 inçlik bir Station Wagon olan bir milyonuncu Land Rover üretildi. 1978 yılında Land Rover Limited, British Leyland içerisinde bağımsız bir kuruluş haline geldi. Kısa bir süre sonra Rover otomobil üretimi Solihull’dan taşındı ve tesisi yalnızca Land Rover imalatına başladı. 1985 yılında, en son Seri III hattan çıktı ve kendisinden önce gelen en son müşteri otomobilinin birebir kopyası olarak Heritage koleksiyonuna dahil oldu. Bu model, Land Rover’ın global kapsamına sadık kalan, Afrika’ya özgü teknik özelliklerle donatılmış bir Station Wagon’du.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LAND ROVER SERIES I BİR EFSANENİN GEÇMİŞİ

LAND ROVER SERIES I BİR EFSANENİN GEÇMİŞİ

“Bir Efsanenin Geçmişi” serisi bizi orijinal Land Rover’ın zengin ve benzersiz kökenine taşıyor. 30 Nisan 1948’de piyasaya sunulan, ilk Land Rover modeli Series I ile başlıyoruz.
LAND ROVER SERIES II

LAND ROVER SERIES II

Land Rover’ın tarihinin anlatıldığı “Bir Efsanenin Geçmişi” serisinin ikinci bölümü, Land Rover Series II ile devam ediyor.
ORİJİNAL DEFENDER

ORİJİNAL DEFENDER

“Bir Efsanenin Geçmişi” serisi bizi orijinal Land Rover’ın zengin ve benzersiz kökenine taşıyor. Bu bölümde Orijinal Defender’ın detaylarına yer veriyor olacağız.