ORİJİNAL DEFENDER

ORİJİNAL DEFENDER

Bir efsanenin geçmişi

“Bir Efsanenin Geçmişi” serisi bizi orijinal Land Rover’ın zengin ve benzersiz kökenine taşıyor. Bu bölümde Orijinal Defender’ın detaylarına yer veriyor olacağız.


1990 yılına kadar, orijinal Land Rover’ın ardından gelen modeller sadece seri numaraları ve inç cinsinden aks aralıklarıyla adlandırılıyordu.


Fakat son derece radikal ve popüler bir model olan Discovery’nin 1989’daki tanıtımı, onun da Land Rover arması taşıması sebebiyle karışıklığa neden oldu. Bunun sonucunda, 1990’lı yılların sonlarında orijinal Land Rover, ilk kez yeni bir isme sahip oldu: Defender. Bu isim, silahlı kuvvetlere olan hizmetine bir göndermeydi ve bunun ardından gelen araçlar da artık Defender ismini alacaklardı.


Defender, Discovery ile aynı olan yeni 107BG, 264Nm 200Tdi motoruyla tanıtıldı. 1994’te, yine Discovery ve orijinal Range Rover ile paylaşılan, 300Tdi motora ve L380 manuel vites kutusuna geçilerek model geliştirildi. V8 Defender 4.0 V8 motorun Birleşik Krallık piyasasındaki 385 ‘50’ özel üretim araçlara uyum sağlamasına rağmen, aynı yıl V8 Defender üretimi Birleşik Krallık için durduruldu. Bu özel üretim araçlar Land Rover’ın 50. yılı için 1998’de tasarlanmıştı.


1990’lı yılların sonlarında, orijinal Land Rover, ilk kez yeni bir isme sahip oldu: Defender. Bu isim, silahlı kuvvetlere olan hizmetine bir göndermeydi ve araçlar o tarihten itibaren bu isimle anıldı.

V8, ayrıca, yaygın olarak bilinen Kuzey Amerika Teknik Şartları (North American Specification) araçlarına da 1992’den beri uyumluydu. NAS kısaltmasıyla bilinen ve nispeten az sayıda üretilen bu araçların başını, tamamen dış devrilme kafesi takılmış olan 110 Station Wagon çekiyordu. Ardından, bir sonraki yıl piyasaya sunulan, son yıllardaki Land Rover’lar arasında koleksiyoncuların gözdelerinden biri olan 90 NAS geldi.


Özel bir yumuşak tavanı ve özel “AA Yellow” rengini de içeren parlak renk seçimi modeli, Kaliforniya sahillerinden kullanmak için mükemmel bir hale getiriyordu. Yuvarlanma önleyici demirler, 180BG 3,9 litre V8’in sağladığı gücü yol tutuşuyla destekliyordu.


1993 Defender 90 North American Specification (NAS)
dış devrilme kafesi ve Portofino Red rengiyle tamamlandı

1993 Defender 90 North American Specification (NAS) dış devrilme kafesi ve Portofino Red rengiyle tamamlandı


Defender, hep daha iyiye gitmeyi sürdürdü. 1998’de güçlü, gelişmiş 124BG, 299Nm , 5 silindirli TD5 motor geliştirildi. Bir sonraki yıl Defender’a off-road kabiliyetlerini daha da arttıran elektronik sürüş destekleri eklendi.

Defender, hep daha iyiye gitmeyi sürdürdü. 1998’den itibaren, güçlü 124BHP beş silindirli TD5 motorun yanı sıra elektronik sürüş destekleri, aracın off-road kabiliyetini geliştirdi.

2001’de yeni milenyuma giren Defender, elektrikli camlar, merkezi kilit ve ısıtmalı koltuklarla konfor sağlayan modern özelliklere sahip oldu. Elbette Defender’ın dayanıklılığından hiçbir şey kaybetmeyeceği kesindi. 1996 yılında, Savunma Bakanlığı ordu için yaklaşık 8.000 adet Defender XD siparişi verdi. XD “ekstra hizmet” anlamına geliyordu ancak aracın daha bilinen bir adı da vardı: Kurt.


1996’da ordu için yaklaşık 8.000 adet Defender XD üretildi

1996’da ordu için yaklaşık 8.000 adet Defender XD üretildi


İlk kez 1997’de kullanılan Defender XD, özellikle Irak ve Afganistan olmak üzere dünyanın her yerinde çatışmalara tanıklık etti. Barış zamanında da dayanıklılığını kanıtlayan araç, Camel Trophy ve Land Rover’ın 2003’te yarattığı G4 Challenge yarışmalarının göz bebeği oldu.


Camel araçlarının Sandglow rengi ve G4 araçlarının Tangiers Orange rengi bir anda bilinir hale geldi. Bu iki etkinlik sayesinde, Defender’lar rekabetçi araçlar, destek araçları ve hatta ödül olarak da kullanılarak değerlerini kanıtlamış oldu. Ancak en zorlu müşterilerden biri, 2001’deki Tomb Raider filminde Defender süren Lara Croft oldu. Land Rover Özel Araç Operasyonları (SVO), bu film için üç adet üretti. Aynı yıl, filmdekiyle aynı olan Bonatti Grey renginde Tomb Raider özel üretim araç satışa sunuldu.


SVO Defender, 2001’deki Tomb Raider filmi için özel olarak tasarlandı ve üretildi

SVO Defender, 2001’deki Tomb Raider filmi için özel olarak tasarlandı ve üretildi


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DEFENDER 2007-2015

DEFENDER 2007-2015

Defender’ın 2007-2015 yılları arasındaki iz bırakan gelişmeleri keşfedin.
LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI (BÖLÜM 1)

LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI (BÖLÜM 1)

1948’deki kuruluşundan bu yana Land Rover otomotiv tasarımında öncü oldu.
LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI (BÖLÜM 2)

LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI (BÖLÜM 2)

Land Rover tarihinin ilk 41 yılında, engebeli her türlü arazide kullanılan araçların yanı sıra yolda sürüş lüksü ve kalitesine yeni bir standart getiren araçlar da üretildi.