LAND ROVER 70. YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARINA ORİJİNAL BİR 4X4 ARACIN RESTORASYONUYLA BAŞLIYOR

Land Rover 70. yıldönümünü 2018’de gerçekleştireceği bir dizi etkinlik ve kutlamayla karşılayacak. Etkinlikler, 1948 yılında Amsterdam Otomobil Fuarında sergilenen üç Land Rover’dan biri olan aracın restorasyonuyla başlayacak.

LAND ROVER 70

Bu Land Rover aracın nerede olduğu yıllardır bilinmiyordu. 1948 yılında Amsterdam’daki fuarda sergilenen araç 1960’lı yıllara kadar yollarda boy göstermişti. Sonraki 20 yıl boyunca Galler’de bir tarlada kaderine terk edilen araç, üretildiği Birleşik Krallık Solihull’un birkaç mil dışında sürpriz şekilde keşfedildi. Keşfedilmesinin ardından Jaguar Land Rover Classic’te çalışan uzmanlar aracın önceki sahiplerini ortaya çıkarmak ve kökenini teyit etmek üzere şirket arşivlerini araştırmaya başladılar.


Restore edilen Land Rover araçlar sayesinde müşterileri Land Rover’ın geçmişiyle buluşturan Land Rover Series I Reborn programını başarıyla gerçekleştiren ekip, şimdiye kadarki en zorlu yolculuğuna çıkıyor. Bir yıl sürecek bu görevle tarihi açıdan önem taşıyan bu prototip araç yeniden kullanılır hale getirilecek.

LAND ROVER 70

Jaguar Land Rover Classic Direktörü Tim Hannig konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:
“Bu Land Rover, otomotiv dünyasının vazgeçilmez bir parçası ve ilk ön üretim Land Rover “Huey” modeli kadar tarihi bir öneme sahip. Classic Works’te bu modeli aslına uygun şekilde restore etmek, Land Rover’ın 70. yıldönümü kutlamalarına güzel bir başlangıç oluşturacak. Bundan 70 yıl önce 1948 Amsterdam Otomobil Fuarı’na hazırlanırken dünyanın Land Rover modelini ilk kez tanıdığı bu araç üzerinde son ayarlamalar gerçekleştiriliyordu.”

LAND ROVER 70

Jaguar Land Rover Classic ekibi, daha kalın alüminyum alaşım gövde panelleri, galvanize şasi ve çıkarılabilir arka tekne gibi birçok benzersiz özelliği barındıran 1948 model ön üretim Land Rover aracın restore edilmesi için özel bir süreci takip edecek. O dönemde kullanılan orijinal Açık Yeşil renk dahil olmak üzere bileşenlerin üzerindeki tüm özellikler korunacak.


Titizlikle süren restorasyon çalışmasına tanıklık etmek üzere, bu tarihi aracın daha önceki sahipleri de deneyimlerini paylaşmaları amacıyla Jaguar Land Rover’ın Classic Works tesisine davet edildi.

LAND ROVER 70

Solihull’da Land Rover’ın üretim öyküsü, simge haline gelmiş Series I’den Defender’a kadar 67 yıldan uzun süredir devam ediyor. Bu öykünün başlangıcını gösteren bu önemli proje 2018 yılı boyunca Land Rover’ın geçmişini, bugününü ve geleceğini kutlayacak bir dizi hikaye ve etkinliğin ilkini oluşturuyor.


Orijinal Land Rover lansman aracı hakkında

ZAMAN AKIŞI: 1948 LAND ROVER

1948Soldan direksiyonlu olarak üretildi ve satış kayıtlarında “deneysel” olarak listelendi
1948Motor departmanının yeni ürettiği parçalarla geliştirildi, mevcut sağdan direksiyonlu yapıya dönüştürüldü
1955İlk olarak SNX 910 numaralı plakayla 25 Haziran 1955 tarihinde ruhsat alındı
1961Handsworth’te yeni sahibine satıldı
1965Sutton Coldfield’e götürüldü
1967Stratford-Upon-Avon’a götürüldü
1968Alvechurch, Worcestershire’a götürüldü
1968Statik güç kaynağı olarak Galler’de kullanıldı
1988Motoru alındıktan sonra Birmingham, Birleşik Krallık’ta yeni sahibine satıldı
2016Bir bahçede kaderine terk edilmiş halde yeniden bulundu