MOBILE MALARIA PROJECT, DISCOVERY İLE KEŞİF YOLCULUĞUNA ÇIKIYOR

Kraliyet Coğrafya Topluluğu’yla yapılan işbirliği sonucunda verilen 2018 Land Rover Bursu’nu kazanan Mobile Malaria Project hayata geçiyor. Land Rover, bu proje ile sekiz hafta sürecek benzersiz bir yolculuk için Discovery araçlarla Sahra Altı Afrika’ya keşif yolculuğuna çıkıyor.


MOBILE MALARIA PROJECT, DISCOVERY İLE KEŞİF YOLCULUĞUNA ÇIKIYOR

  • Bu yıl Land Rover Bursu’nu “Mobile Malaria Project” kazandı.

  • Modifiye edilmiş bir Discovery’nin kullanılacağı sekiz haftalık keşif gezisi Namibya, Zambiya, Tanzanya ve Kenya’yı kapsıyor.

  • Land Rover Bursu her yıl Land Rover’ın en uzun süreli insani yardım ve koruma iş ortaklığı olan Kraliyet Coğrafya Topluluğuyla (ve IBG) birlikte veriliyor.

  • Proje kapsamında, taşınabilir laboratuvar donanımıyla Oxford Üniversitesi araştırmacıları Afrikalı bilim insanlarıyla birlikte çalışarak malarya araştırmalarının karşılaştığı zorluklar hakkında bilgi edinecek ve taşınabilir DNA sıralama teknolojisinin potansiyelini araştıracaklar.

  • Proje aracı, Discovery'nin 30. yılı kutlamaları için Land Rover Special Vehicle Operations tarafından üst düzey kapasiteye sahip bir premium SUV olarak geliştirildi.


Land Rover 70 yıldan uzun bir süredir dünyanın en zorlu arazilerinde, her türlü engelin üstesinden gelebilecek kapasitede araçlar üretti. Şimdi de Kraliyet Coğrafya Topluluğuyla (ve IBG) yaptığı işbirliği sonucunda verdiği 2018 Land Rover Bursu’nun kazananı Mobile Malaria Project’in hayata geçmesini sağlıyor. Bu proje kapsamında Land Rover, sekiz hafta sürecek benzersiz bir yolculuk için Discovery’lerle birlikte Sahra Altı Afrika’ya doğru bir keşif yolculuğuna çıkıyor.


Oxford Üniversitesinde çalışan üç araştırmacıdan oluşan ve Dr. George Busby’nin liderlik ettiği Mobile Malaria Project; özel modifiye edilmiş bir Discovery ile Namibya, Zambia, Tanzanya ve Kenya’da 6.300 km’den daha fazla yol kat edecek. Böylece dünyadaki malarya vakalarının yüzde 90’ının görüldüğü Afrika’da hastalığı kontrol altına alma çalışmalarında en ön saflarda yer alanların karşılaştığı zorlukları araştıracaklar.

Land Rover Özel Araç Operasyonları

Land Rover Özel Araç Operasyonları tarafından geliştirilen Discovery, 1.137 litrelik yük alanının tamamını kullanan bir mobil genetik sıralama laboratuvarıyla donatılmış. Araçta, bilimsel malzemelerin güvenle saklanacağı bir soğutucu/dondurucu ünitesinin yanı sıra özel tasarım saklama kutularını ve araç üstü keşif bataryasını da içeren özel yapım yük alanı düzenleme sistemi yer alıyor.


Dış tasarımda da amaca yönelik olarak üretilmiş tente, kurtarma donanımı, bir vinç, kum/çamur paletleri, keşif portbagajı ve LED gece sürüş lambaları dahil olmak üzere özel eklentiler bulunuyor.


Bu modifikasyonlar ekibin teknolojinin farklı konumlarda nasıl kullanılabileceğini daha iyi anlamak için Afrika araştırma merkezleriyle işbirliği halinde taşınabilir DNA sıralama teknolojisini test etmesine olanak sağlayacak. Bu testler ilaç ve böcek ilacı direnci dahil olmak üzere malarya paraziti ve sivrisinek popülasyonu hakkında önemli bilgiler sağlayacak.


''Ödünç verilen Discovery bize, ulaşabilmemizin başka şekilde mümkün olmadığı konumlara erişim sağlamanın yanı sıra ihtiyacımız olan donanımı taşımak için yeterli alan ve çok yönlü kullanım kapasitesi sunuyor. Aynı zamanda malarya paraziti ve bunu yayan sivrisinekler hakkındaki yerel sorulara yanıt vermek üzere teknolojiyi nasıl kullanabileceğimizi anlamamızı sağlayacak’’

DR. GEORGE BUSBY MOBILE MALARIA PROJECT KEŞİF LİDERİ


DR. GEORGE BUSBY

Discovery en zorlu arazilerin üstesinden gelerek dünyanın her yerinde tehdit altındaki doğal ortamlara ve savunmasız insanlara ulaşma konusunda 30 yıllık bir geçmişe sahip. Her türlü arazide kullanılabilme kapasitesine sahip en yeni teknolojiyle donatılan araç, karşılaşacakları koşullar ne olursa olsun ekibin güvenle yolculuk etmesini sağlayacak.


'’Land Rover ve Kraliyet Coğrafya Topluluğunun, 2018 yılı bursu için bizim projemizi seçmesinden onur duyduk. Global çapta malarya oranları geçtiğimiz 20 yılda yarı yarıya azalmış olsa bile bir süre önce bu ilerleme sekteye uğradı. Bu yolculuk Namibya, Zambiya, Tanzanya ve Kenya’daki meslektaşlarımızla birlikte çalışarak 2019’da Afrika’da malarya araştırmacılarının karşılaştıkları zorlukları anlamamıza yardımcı olacak.’’

DR. GEORGE BUSBY MOBILE MALARIA PROJECT KEŞİF LİDERİ


'’Malarya dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen global bir sorun. Jaguar Land Rover’da, teknolojilerimizi dünyada gerçek anlamda bir farklılık yaratmak için yetenekleri desteklemek ve alanlarında uzman olan kişilere olanak tanımak için kullanmayı arzu ediyoruz. Özel Araç Operasyonları ekibi tarafından geliştirilen özel teknoloji sayesinde proje global anlamda malarya kontrolü için gerçek bir içgörü sunuyor ve Land Rover'ın bu yolculuğun bir parçası olmasından da gurur duyuyorum’’

DR STEVE ILEY BAŞ MEDİKAL UZMAN, JAGUAR LAND ROVER

Keşif grubu aynı zamanda rotalarını doğru bir şekilde planlamak, zeminde yön bulmak ve bulgularını gerçek zamanlı olarak belgelemek üzere Land Rover’ın bir başka global insani yardım ortağı olan what3words ile bir araya geldi.

Mobile Malaria Project sekiz haftalık yolculuğuna 22 Mart tarihinde Birleşik Krallık’tan başlayacak. Yolculuk hakkında daha fazla bilgiyi Mobile Malaria Project web sitesinde bulabilirsiniz: https://mobilemalaria.com/


DR STEVE ILEY BAŞ MEDİKAL UZMAN

İLAVE BİLGİLER


Mobile Malaria Project hakkında


2018 Land Rover Bursu’nun kazanları olan Oxford Üniversitesi Big Data Enstitüsünden Dr. George Busby, Jason Hendry ve Dr. Isaac Ghinai Mart 2019’da Mobile Malaria Project’i hayata geçirecek. Bu proje kapsamında ekip, sivrisineklerden insanlara geçen parazitli bir bulaşıcı hastalık olan malaryanın ortadan kaldırılması konusundaki güncel yenilikleri ve karşılaşılan zorlukları belgelemek üzere Afrika’da 6.300 km yol kat edecek.


Özel olarak modifiye edilmiş bir Discovery kullanacak olan ekip, Namibya, Zambiya, Tanzanya ve Kenya’da yerel bilim insanlarıyla birlikte çalışacak ve Afrikalı bilim insanlarının hastalıkla ilgili sorularının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacak. Çalışma, Afrika’daki bilim insanlarının parazit ve sivrisinek popülasyonları hakkında genetik bilgi toplamak üzere nasıl kapasite oluşturacağını araştırmayı hedefliyor. Bu veriler gelecekte hastalığın kontrol altına alınması karşısındaki en büyük tehditlerden biri olan malaryayı önleme ilaçlarına karşı direnci tanımlamak ve sınırlamak üzere kullanılabilecek.


EDİTÖRLERE NOTLAR


Land Rover Bursu hakkında


Land Rover Bursu ilk olarak 2007’de Kraliyet Coğrafya Topluluğu tarafından verildi. 35 yıldan uzun süredir devam eden bu ortaklığın bir parçası olarak burs kapsamında para yardımı ve kullanılmak üzere bir Land Rover aracı sunuldu. Burs her yıl coğrafyayı daha geniş bir anlayışla ve keyifle tanıtmak üzere, Land Rover'ın önemli bir parçasını oluşturduğu bir yolculuğa çıkacak heyecan dolu bir ekibe veriliyor.


Land Rover Hakkında


Land Rover 1948 yılından bu yana tüm model yelpazesinde gerçek "geniş kapasite" kavramını temsil eden orijinal 4x4'ler sunuyor. Defender, Discovery, Discovery Sport, Range Rover, Range Rover Sport, Range Rover Velar ve Range Rover Evoque modellerinin her biri dünyanın SUV sektörünü tanımlarken, bu model yelpazesinin yüzde 80'i 100'ü aşkın ülkeye ihraç ediliyor.


Kraliyet Coğrafya Topluluğu (ve IBG) hakkında


Kraliyet Coğrafya Topluluğu (ve IBG - İngiliz Coğrafyacıları Enstitüsü) coğrafya dalında eğitimli ve profesyonel bir birliktir. 1830’da “coğrafi bilimlerin ilerlemesi” için kurulan topluluk hedefini günümüzde coğrafi araştırmaları, keşif gezilerini ve saha çalışmalarını, eğitimi, kamu katılımını ve politikaya coğrafi katkıyı geliştirme, destekleme ve tanıtma aracılığıyla gerçekleştiriyor. Topluluk, dünyamızın daha iyi anlaşılmasını ve dünyamızdan bilinçli şekilde daha fazla keyif alınmasını hedefliyor. RGS-IBG aynı zamanda dünyanın en büyük özel coğrafi koleksiyonuna sahip ve bu koleksiyonu herkesin erişimine sunuyor. www.rgs.org